Yeni dönemin temeli atıldı

Yeni dönemin temeli atıldı

Uzun süredir beklenen Erdoğan-Trump görüşmesi gerçekleşti. İki lider görüşme öncesi ve sonrasında net mesajlar verdi. “Erdoğan’ı ağırlamaktan onur duyuyoruz” diyen Trump, “İlişkimizi hiç kimse yenemeyecektir” ifadelerini kullandı. İkili ilişkilerin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan da terör örgütü PKK/PYD’ye yapılan silah yardımını gündeme getirdi: Terör örgütünün muhatap alınması mutabakata kesinlikle uygun değildir.

SİYASET - 2017-05-17 15:04:41

Türk-Amerikan ilişkileri dün tarihi bir görüşmeye şahitlik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. Tarihi görüşme Bayaz Saray’da Oval Ofis’te gerçekleşti. Erdoğan, konakladığı Blair House’dan ayrılarak geldiği Beyaz Saray’da tören kıtası tarafından karşılandı. Makam aracından inişinde ABD Başkanı Trump ile tokalaşarak gazetecileri selamlayan Erdoğan, daha sonra şeref defterini imzaladı. Erdoğan ve Trump baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Oval Ofis’e geçti.

İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

İki lider görüşme öncesinde basının karşısına geçerek samimi görüntüler verdi. Trump gazetecilere yaptığı açıklamada “Erdoğan’ı karşılamak bir onur. Uzun ve zorlu bir görüşmemiz olacak. Somut konular üzerinde bir görüşme yapacağız. Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkilerimiz var. Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı. İki lider ardından görüşmeye geçti. Yaklasık 20 dakika süren görüşmenin ardından iki lider basın karşısına geçti. İki lider de net mesajlar verdi. İlk olarak söz alan ABD Başkanı Trump özetle şunları kaydetti: 

AĞIRLAMAKTAN ONUR DUYDUM 

Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlamaktan onur duyuyoruz. Türk halkı ve Amerikan halkı onlarca yıllık müttefiktir. Türkiye komünizmle savaşta önemli bir ülkeydi. Sovyetlere karşı efsanevi bir varlık gösterdiler. Onların muhteşem cesareti Kore’deki bizim unutmadıklarımızdandır. Onların muhteşem cesaretlerini Kore’de gördük. Kore’deki savaştaki cesaretleri, bizim askerlerimizin unutmadığı şeylerdendir. McCarty, Türk askerlerinin şerefini ve cesaretini takdir etmiştir ve dünyanın en iyi askerlerinden olduğunu söylemişti. Şu anda terörle mücadelede ortak bir düşmanımız var ve beraber çalışmak istiyoruz.

YENİŞAFAK

DİĞER HABERLER