Darbeler ve 15 Temmuz FETÖ ihaneti Manisa’da anlatıldı

Darbeler ve 15 Temmuz FETÖ ihaneti Manisa’da anlatıldı

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi ile Enpolitik.com haber sitesi tarafından düzenlenen "28 Şubat'tan 15 Temmuz'a Darbeler ve FETÖ İhaneti" konulu panel Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu'nda gerçekleşti.

GÜNCEL - 2017-02-27 16:14:40

Panelin açılış konuşmasını yapan AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 28 Şubat'ta akademisyen olarak görev yaptığı Üniversiteden üç dönem uzaklaştırıldığını ifade ederek, "28 Şubat bedenimize ve ruhumuza musallat olmuştu ama 15 Temmuz'da gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminde seçilmiş irade ile milletimiz el ele verdi. Demokrasiyle, milli iradeye sahip çıktık, tüm Dünya'ya meydan okuduk" dedi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi ile İmtiyaz Sahipliğini Buğra Görkem Özdağ’ın yaptığı Enpolitik Haber Sitesi işbirliğinde 26 Şubat Pazar günü Manisa Kültür Merkezi Lale Salonu’nda yapıldı. Özellikle 28 Şubat Postmodern Darbesi ve 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi’nin üzerinde durulduğu panelde Türkiye’de meydana gelen darbe ve darbe girişimleri konu alındı. Gerçekleşen Panele Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, 24. Dönem Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, 24. Dönem Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panelin sunuculuğunu yapan tiyatrocu Ahmet Yenilmez'in anlattığı hikayeler ise dinleyicilerden büyük alkış aldı.

BAŞKAN ÇELİK 28 ŞUBAT’TA YAŞADIKLARINI ANLATTI
Panel Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in konuşmasıyla başladı. 28 Şubat askeri darbesinde yaşadıklarını anlatan Başkan Çelik, "1995 yılında Manisa İmam Hatip Lisesi'ni bitirdiğim yıl üniversite sınavına girdim. Puanımız güzeldi. Bir çok fakülte tutmasına rağmen yakınlığı ve mezun olduktan sonra bir kaç ay içerisinde öğretmen olarak atanıyor diye birinci tercih olarak 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni tercih ettim. Nasip oldu. Okulu kazandık. Eğitim hayatına başladık. 28 Şubat diye bir garabet oldu. Ardından baskılar, zor ve sıkıntılı günler... Yıl 2000, mezun olduğumuzda bizden önceki yıllarda mezun olanlar da açıkta kalmış öğretmen olamamıştı. İmam Hatip Liseleri'nin orta kısımları kapatılmış, bir kara tablo söz konusuydu. Aslında benim hedefim mezun olduktan sonra öğretmen olmak, gençlerle ilgilenmek, eğitime katkı sağlamaktı. Tabi biz son finalden çıktığımız gün Manisa Sanayi Sitesi'nde bir iş yerinde bir işe başladık. Siyasi geçmişimiz vardı. siyasete de devam ettik. Allah'ın işine bak. 28 Şubatçılar bu ülkenin değerlerine savaş açanlar, bizim öğretmen olmamızı istemediler. Ama gelin görün ki hamdolsun biz yaşadığımız şehirde belediye başkanı olduk. Bugün 28 Şubat'la ilgili bir panel düzenliyoruz" diye konuştu.

ÖZDAĞ; BİZİ KAMPLAŞTIRDILAR VE KUTUPLAŞTIRDILAR
AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ ise geçmişten günümüze yabancı emperyalist egemen güçlerinin sürekli gözlerinin Türkiye’de olduğunu ve Türkiye’de ne zaman kalkınma hamlesi yapılsa egemen güçlerin taşeronluğunu yapan kitleler tarafından ya darbe ya da darbe girişimine teşebbüs edildiğini ifade etti. 28 Şubat darbesi öncesinde Muhsin Yazıcıoğlu ve Mesut Yılmaz arasında yaşanan diyaloğu anlatan Özdağ, "Anadolu çocuklarına siyaset yaptırtmadılar. Yaptırmamak için korkuttular ve şantaj yaptılar. Ardından 1971 geldi. Yine bir darbe. Ardından 1980 öncesi Türkiye'de insanları konuşturmak, tartıştırmak anlaştırmak yerine kavga ettirmek isteyen maalesef medya mensupları, maalesef bazı askerler ve de Türkiye'yi yönetenler bizi konuşmaya, tartışmaya davet etmediler. Bizi kamplaştırdılar ve kutuplaştırdılar. Zaten kamplaşma çok partili hayatla başlamıştı” dedi.

BEN DE O ACILARI YAŞADIM
 12 Eylül 1980 Darbesi meydana geldiğinde akademiyi yeni bitirdiğini ve o sevinci yaşayamadan ellerine kelepçe takıldığını belirten Özdağ, “Darbelerin olduğu bir ortamda cezaevine girmiştim. Sıkı yönetim ilan edildiğinde siyasi iradenin başkanlığında Türkiye'de terörü önleyemedi askerler. Ama ne zaman kendileri bir darbe yaptılar. Bıçak kesilir gibi bir anda terör kesilmişti. O zaman anladım ki bu kavgaların arkasında egemen güçlerin cuntacıları vardı. Ardından Türkiye'de yine sıkıntılar yaşandı. Bu sıkıntılar 28 Şubat postmodern darbeyle tecelli etti. Darbeciler artık sıcak darbe yapmak yerine bu sefer postmodern darbeyle seçilmiş bir iradeyi terbiye etmek için gayret sarf ettiler. Erbakan ve arkadaşları iktidara geldiler. O zaman ben de Büyük Birlik Partisinde Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte siyaset yapıyordum. Mesut Yılmaz'la sayın Erbakan'ın birlikte hükümet kurmasını istemiştik. Rahmetli Erbakan'ın Refah Partisi 1. parti, 2. parti de Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisiydi. Mesut Yılmaz'ı bir yerde bulduk. Konuştuk. 'Gel, sandıktan Erbakan çıktı. Hükümet olun. Biz de sizi destekleyelim' Çünkü bizim vereceğimiz 7 kişilik oy iktidar yapıyordu. Ecevit bize haber gönderiyor 'Bizle yapın' diye, kabul etmiyoruz. Mesut Yılmaz 'Müsaade etmezler' dedi. Muhsin bey sordu; 'Kim müsaade etmez?' 'Etmezler' dedi. 'İş adamları mı?' Sesini çıkarmadı. 'Medya patronları mı?' dedi. Sesini çıkarmadı. 'Peki kim müsaade etmez?' dedi. Eliyle 'Bunlar istemezler' dedi. Muhsin bey dedi ki 'Hükümete girmeyi düşünmüyordum. Şimdi hükümete girmeyi düşünüyorum. Beraber hükümet kuralım. Erbakan Başbakanlığında. Siz Başbakan Yardımcısı olun. Ben de bakan olayım. Türkiye'de darbeye tenezzül edenlere karşı Türkiye'de ayağa kalkalım, direnelim' dedi” ifadesinde bulundu.

GÜVENÇER; 15 TEMMUZ’A MİLLETİMİZLE KARŞI ÇIKMANIN GURURUNU YAŞIYORUM
15 Temmuz gecesi ivedilikle İl Valilik binasına gittiğini kaydeden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: " Ben gönlü son derece rahat telefonumun başında mesai arkadaşlarımla durumu yönettim. Zira biliyordum gördüm ki şahit oldum ki bu memleketin gerçek sahipleri bu emanetin sadık bekçileri Manisalı kardeşlerim vazifelerinin başındaydı. Onlarla beraber bu süreci yönetmek, onlara hizmet etmek bana her zaman olduğundan çok daha fazla gurur verdi"

KURTULMUŞ; 28 ŞUBAT DÖRT DÖRTLÜK BİR DARBEDİR
Panelde onur konuğu olarak konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise 28 Şubat ve FETÖ'ye dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş sözlerine merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ı ve Büyük Birlik Partisi Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile şehitleri anarak başladı. Yazıcıoğlu'nun sözlerini hatırlatan Kurtulmuş, "2 kilometreden değil 10 santimden alnının ortasından vururum diyenler Ömer Halisdemir 10 santimden vurarak milletin intikamını aldı. 28 Şubat postmodern bir darbe süreci değildir, 28 Şubat dört dörtlük darbedir. En hain darbelerden bir tanesidir. Bu darbe sadece siyasi değil sosyolojik sonuçlar da doğurdu" dedi. 

27 Nisan e-muhtırayı da hatırlatan Kurtulmuş, milletin kapalı kapılar ardından Cumhurbaşkanı seçtirmem dediğini ama milli iradeye inanan seçilmiş irade ve halkın Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçtiğine dikkat çekti.

FETÖ’NÜN PKK’DAN BİR FARKI YOK
Konuşmasında 15 Temmuz şehitlerini de anan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ'nün 1975'ten beri harp okullarının sınav sorularını çaldığına dikkat çekti. "FETÖ'ye hesap soracağız, hem devletle büyüyeceksin hem de devlete ihanet edeceksin olmaz öyle bir şey" diyen Kurtulmuş, "Gülen denen herifin adını söyleyen soyadını söylemez , soyadını söylese adını söyleyen çıkmayacak. PKK da aynı şekilde..." diye konuştu.

Manevi ve milli değerlere savunan, 28 Şubat’ın kahrını tüm yönleriyle çeken parti liderlerinden Erbakan ve Yazıcıoğlu'nun adının hatırlanacağını ama darbecilerin sürekli lanetle anılarak adlarının hatırlanmayacağını kaydeden Kurtulmuş, “Yaklaşan anayasa referandumuna da değindi. 

MEVCUT SİSTEMİN DÖRT TEMEL HASTALIĞI VAR
16 Nisan'daki Anayasa referandumuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, mevcut sistemin dört temel hastalığını olduğunu dile getirdi. Sistemin vesayetçi olduğunu, çift başlılığı getirdiğini, siyasi istikrarsızlık ve ekonomik istikrarsızlık doğurduğunu kaydeden Kurtulmuş, "Bu sistemin hastalıklarından kurtulacağız. Bu sistem siyasi krizleri kaosları doğuran bir sistemdir. Bu kaoslar Türkiye'yi darbelere sürüklemiştir. 16 Nisan'da evet diyerek onaylanacak anayasa teklifi aynı zamanda darbesavar bir anayasa teklifidir. Yani siyasi krizler ve kaoslar olmayacak" diye konuştu.

CHP'yi de eleştiren Kurtulmuş, "Zannediyorlar ki bir sabah kalkacaklar Cumhurbaşkanı'nın kafası bozulacak, 'Hadi parlamentoyu fesh edeyim' diyecek. Yok öyle bir şey. Hiçbir siyasi sorumlu böyle davranmaz. Bu anayasa değişiklik teklifi ile sıkıyönetim zihniyeti tamamen kaldırılacak. Birileri kenarda durup zihinlerinden bir darbe düşünerek müdahale etmeyi düşünseler de bunun imkanı olmadığını görecekler. Türkiye kendisine yeni bir yol açıyor. Türkiye'de darbelerin zeminini ortadan kaldıran bir anayasa ile yola devam edilecek" dedi.

ÖNEMLİ GAZETECİ VE AYDINLAR PANEL İÇİN MANİSA’DAYDI
Konuşmaların ardından Türkiye’nin yakından tanıdığı bir çok Gazeteci, Akedemisyen ve Aydın darbeleri ve FETÖ ihanet sürecini anlatmak için panele konuşmacı olarak katıldılar.  Panelin 1. oturumunda Serdar Arseven'in moderatörlüğünde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, eski bakanlardan Hasan Celal güzel, sendikacı ve siyasetçi Salim Uslu ve Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen; 2 . oturumda ise Erkan Tan moderatörlüğünde yazar D. Mehmet Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, yazar Ekrem Kızıltaş ve Gazeteci Yazar Kerime Yıldız katıldı.

DİĞER HABERLER