Ayhan Bilgen HDP grup toplantısı konuşması 3 Ocak 2016

Ayhan Bilgen HDP grup toplantısı konuşması 3 Ocak 2016

HDP Parti Grubu'nda Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, yaptığı konuşmada skandal ifadeler kullandı.

SİYASET - 2017-01-03 15:02:11

HDP Grup Toplantısı'nda konuşan Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, AK Parti'nin güvenlik politikalarını, gözaltı ve tutuklamaları ağır ifadelerle eleştirdi. Bilgen'in konuşmasından bazı detaylar şöyle: 

** Eğer Türkiye’nin iç güvenliğiyle ilgili bir risk varsa, Türkiye’nin Suriye politikasıyla ilgili özeleştiri yapması kaçınılmazdır.

** 15 Temmuz bir kirli ittifakın bedeli olarak bu ülkeye nasıl mal olduysa, Suriye’deki kirli ittifakın sonucu da bu katliamlardır.

** Daha kendi askerlerini nerede olduğunu bilemeyen bir devlet, her gün kaç IŞİD’linin öldüğünün, yaralı olduğunun sayısını veriyor.

** IŞİD’li yaralıların sayısını kimden, nereden biliyorsunuz? Onları hastanelerinizde tedavi ettiğiniz için mi biliyorsunuz?

** Hangi kaynağı nerede kurutmayı düşünüyorsunuz? El Bab’ta mı? Konya’dan, Adıyaman’dan El Nusra'ya katılanlar ne olacak?

** Eğer Suruç’taki, Ankara Garı’ndaki acıyı Türkiye hissedebilseydi, uyarılarımız dikkate alınsaydı bugün Türkiye bu acıyı yaşamazdı. 

** Eğer Türkiye’nin iç güvenliğiyle ilgili bir risk varsa, Türkiye’nin Suriye politikasıyla ilgili özeleştiri yapması kaçınılmazdır.

** Sadece son bir ay içerisinde neredeyse 100'ün üzerinde insan hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı'nın en azından ülke içerisinde yaşanan vakalarla ilgili istifa etmesi, görevden alınması için kaç kişinin ölmesi gerekiyor? İçişleri Bakanı bize laf yetiştirmekten işini yapamıyor. 

** Hiçbir içişleri bakanı bu kadar kısa görev süresine bu kadar ölümü sığdıramaz, bu kadar gözaltıyı sığdıramaz, bu kadar hukuksuz kayyumu sığdıramaz. Eğer içişleri bakanı muhalefete laf yetiştirmeyi görev biliyorsa, hakkı ve haddi biliyorsa ondan cesaret alanlar da ona göre hareket edecektir. 

** Ondan cesaret alan bir polis Rus büyükelçisini öldürecektir. Ben buraya ölmeye geldim diyor ama intihar yetmiyor öldürülüyor.  

** Milletvekilimizi almaya gelirken onlarca polis geliyor. 

** Mutki’de 10 yaşındaki kızının gözleri önünde belediye başkanı yere yatırılıp ters kelepçe ile götürülüyor. İçişleri bakanı bundan utanmıyor mu?

** Nefret söylemiyle ilgili hükümet tedbirler almaya karar vermiş. En tepeden, en yukarıdan nefret söylemi içeren mesajlar veriliyorsa o ülke derdine çare bulamaz. Cumhurbaşkanı'nın Berkin Elvan'ın annesini yuhalattığı bir ülkede, Konya'daki taraftarların Suruç için verdiği tepki ancak böyle olur. 

** Ahmet Şık'ın paylaşımları için gayet hızlı hareket ediyorsunuz. Ahmet Şık'ın üç örgütün propagandasını yaptığına kendiniz inanıyorsunuz. Bu saçmalığa dünya gülüyor. Ahmet Şık'ı daha önce FETÖ'nün emniyeti yönettiği dönemde tutuklayanları anlıyoruz. Peki, 15 Temmuz başarılı olsaydı yine Ahmet Şık ve Ahmet Şık gibiler tutuklanırdı.

** Anayasa’da da ekonomide de istikbal savaşı veriliyor ama millete istiklal savaşı olarak yutturulmaya çalışılıyor. Buna itiraz edenler de neredeyse istiklal savaşında düşman tarafında yer alanlar gibi muamele görüyor.

** Milletvekillerinin yargılanması ile ilgili oylama mecliste yapılırken AKP milletvekilleri üzerinde açık baskı yapıldı ve başkanlığı da Sayın Kahraman yaptı. Bu görüşmelerde başkanlık yapmamasını öneriyoruz, bu utancı yaşamamak için. Herkesin oyunu görme hevesine engel olmasını bekliyoruz. 

* Her şeye rağmen anketler umdukları gibi gözükmüyor.

** Bugünden sonra belirlenecek yeni hedefler yeni saldırılar sizin bizim hayatımız ile ilgili değildir, tek amacı başkanlık düzenlemesi meclisten geçtikten sonra halktan da onaylatmaktır. 

DİĞER HABERLER