Bakanlar kurulu Gümrük Birliği’nin revize edilmesine ilişkin dört alternatif kabul edildi !

Bakanlar kurulu Gümrük Birliği’nin revize edilmesine ilişkin dört alternatif kabul edildi !

Ekonomi Bakanı Zeybekci, son Bakanlar Kurulu toplantısında Gümrük Birliği’nin revize edilmesine ilişkin dört alternatifli sunum yapıldığını söyledi. Gümrük Birliği’nin tam entegrasyonu sağlayacak bir biçimde tarım, hizmetler ve kamu alımları da dahil güncellenmesi senaryosunda karar kılındı.

EKONOMİ - 2016-12-29 08:31:22

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2014 yılı başından bu yana sürdürülen Gümrük Birliği'nin (GB) güncellenmesi konusunda önemli bir aşamanın geçildiğini söyledi. GB'nin güncellenmesi ile Türkiye'nin artık Avrupa Birliği'nde (AB) karar alma süreçlerinde, AB'nin 3'üncü ülkelerle yapacağı Serbest Ticaret Anlaşmalarına (STA) otomatik taraf olacak şekilde bir sürecin başladığını kaydeden Zeybekci, önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısında GB'nin güncellenmesi konusunda kapsamlı bir sunum yaptıklarını söyledi.


'AB İLE FULL ENTEGRASYON'


Etiyopya ve Cibuti temasları öncesinde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Zeybekci, “Hem bizim hem de AB için GB'nin tümden güncellenmesi en olumlu bir alternatif olarak görüyoruz. Tarım, hizmetler, kamu alımları, sanayi ürünlerinde tam ekonomik serbestiyetle 'full entegrasyon' diyebileceğimiz bir alternatifle ilgili sona geldik" dedi. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda geçen hafta AB Komisyonu'nun AB Konseyi'nden yetki istediğini ve oybirliği ile yetkinin verildiğini hatırlatan Zeybekci, 2017'nin yılın ilk çeyreğinde müzakerelere başlanacağını beklediğini ifade etti.


REKABET KABİLEYETİMİZİ ARTIRDI


Gümrük Birliği'nin mevcut haliyle Türkiye ve sektörler için artık birçok olumsuzluklar içerdiğini ifade eden Zeybekci, “Ama buna rağmen, GB bizim için rekabet kabiliyetimizin artması, uluslararası kurumlarla eşdeğer kapasiteye ulaşma anlamında çok büyük katkısı olan bir süreçtir. 1995'te GB anlaşması imzalanırken, birçok büyük kuruluşların, sanayi şirketlerinin 'Anahtarlarımızı size teslim edelim. Şirketleri kapatalım. GB'ye gireceğiz, mahvolacağız, rekabet edemeyeceğiz' gibi yorumları vardı. Ne oldu, kazanan biz olduk. İhracatın yüzde 48,5'u, ithalatın yüzde 41'ini oradan yapıyoruz. Tekstilin, konfeksiyonun toplam ihracatının yüzde 72'sini oraya yapıyoruz. Otomobilin yüzde 69'unu oraya ihraç ediyoruz. Doğrudan yabancı sermaye girişinin yüzde 65'ini oradan alıyoruz"
diye konuştu.

Kaynak:yenişafak

DİĞER HABERLER