Endonezya'da 6.5 büyüklüğünde korkutan deprem

Sumatra açıklarında deniz dibinde meydana gelen sarsıntı binaları yıktı, binlerce insan panikle kendini sokağa attı. En az 54 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan depremde can kaybının artmasından korkuluyor.

Endonezya'da 6.5 büyüklüğünde korkutan deprem
Endonezya'da 6.5 büyüklüğünde korkutan deprem

Endonezya'nın Açeh eyaletinde denizaltında 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Sumatra Adası'nın güneydoğusundaki Sigli kenti. Depremin hissedilmesiyle geniş bir bölgede çok sayıda insan panikle evlerinden fırlayıp sokağa kaçtı.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, yerel saatle 05.03'te yeri sallayan depremin zeminin 19 kilometre altında gerçekleştiğini duyurdu.

Sumatra Adası'nda çok sayıda binanın yıkılmasına yol açan depremde ölü sayısı artıyor. Uluslararası ajansların son dakika olarak geçtiği habere göre, can kaybı 54'e çıktı.


Ölenlerin arasında çocukların da bulunduğu bildiriliyor. Aceh'teki ordu komutanı, 52 kişinin depremin merkez üssüne çok yakın noktadaki Pidie Jaya'da, diğer iki kişinin ise Bireuen semtinde öldüğünü açıkladı. Hastanelere taşınan depremzedelerden 78'i ciddi şekilde yaralanmış durumda.

BBC'ye konuşan yerel yetkili Said Mulyadi, yaşadıkları bölgenin şiddetli bir şekilde sarsıldığını ve ölü sayısının artabileceğini söyledi. Kurtarma ekipleri, enkazların altında canlı kalan insanları arıyor.

Bölgeden gelen haberlere göre, çok sayıda büyük iş makinesi yıkılan binaların enkazını kaldırmaya çalışıyor ve daha fazlasına da ihtiyaç var.

TSUNAMİ RİSKİ YOK

Endonezya meteoroloji yetkilileri, bir tsunami riskinin bulunmadığını açıkladı.

2004 yılında denizaltında meydana gelen tarihi depremin ardından ortaya çıkan dev tsunami dalgaları, 120 bin insanın ölümüne neden olmuştu.

Endonezya, yeryüzündeki en önemli fay hatlarından Pasifik Ateş Çemberi'nin üzerinde bulunuyor. Sumatra Adası, yıl içinde birçok kez depreme ev sahipliği yaptı.

Kaynak:milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli