Kontakt lensleri suyla temizleyebilir miyiz?

Kontakt lensler, görme bozukluklarının giderilmesinde kullanılır. Bu çok karşılaşılan görme sorunları kontakt lens kullanarak giderilebilir.Kontakt lensleri suyla temizleyebilir miyiz?

Kontakt lensleri suyla temizleyebilir miyiz?
Kontakt lensleri suyla temizleyebilir miyiz?

Söz konusu sağlık, özellikle de göz sağlığı olunca bazı şeylerin doğru yapılması da gerekiyor. Bu yüzden sizler için kontakt lens kullananların nasıl doğru bakım yapabileceğiyle ilgili en çok sorulan sorulara verilen cevapları bir araya getirdik.
Kontakt lens kaplarımı ne sıklıkta değiştirmeliyim?
Kontakt lens kaplarının temizliği hijyen ve bakım açısından çok önemlidir. Ayda 1 kere düzenli olarak değiştirmeniz sağlığınız açısından tavsiye edilmektedir.


Kontakt lensleri suyla temizleyebilir miyiz?


Hayır. Su steril değildir. Bu nedenle lenslerinize suyun temas etmesine arihi geçmemiş vermeyin. Lenslerinizi temizlemek veya saklamak için son kullanım tarihi geçmemiş, çok-amaçlı lens dezenfeksiyon solüsyonlarını ya da peroksit bazlı dezenfeksiyon solüsyonlarını kullanın. Size ve kontakt lenslerinize en uygun solüsyonu göz doktorunuz önerecektir.
Lens kaplarını suyla temizleyebilir miyiz?
Hayır. Lenslerinizi ve lens kabınızı asla musluk suyuyla temizlemeyin. Kontakt lens temizliğinin ne kadar önemli olduğunu muhtemelen biliyorsunuz, fakat lens kaplarınızı kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Kontakt lens kaplarınızın da aynı kontakt lensleriniz gibi temizlenmeye ihtiyacı vardır. Lenslerinizi her taktığınızda, şu birkaç basit adımı izleyerek, lens kaplarınızı da olabildiğince temiz tutabilirsiniz:
 
- Lens kabınızdaki eski solüsyonu boşaltın.
- Yeni kontakt lens solüsyonuyla durulayın.
- Temiz bir bez üzerinde ters çevirerek havayla kurumaya bırakın.
- Lens kabınızı düzenli olarak ayda bir değiştirin.
Kontakt lens solüsyonunu seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Ancak, bu konuyu göz doktorunuza danışmanızı öneririz. Size ve kullandığınız lenslere en uygun solüsyonu en iyi göz doktorunuz bilebilir.

Kaynak:vatandanhaber.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli