Beyin kanamasını Çorlu'da kasıktan tedavi ettiler

Beyin damarlarında baloncuk olduğu belirlenen tespit edilen hasta kasıktan beyin damarına girilerek tedavi edildi.

Beyin kanamasını Çorlu'da kasıktan tedavi ettiler
Beyin kanamasını Çorlu'da kasıktan tedavi ettiler

Yaklaşık 15 gün önce şiddetli baş ağrısı şikayet ile Çorlu Devlet Hastanesi'ne başvuran 5 çocuk annesi 44 yaşındaki Müzeyyen Sağdıç, beyin kanaması teşhisi ile Çorlu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedaviye alındı.

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Yaşar Türk tarafından muayene edilen hastanın beyin damarlarında iki ayrı baloncuk tespit edildi. Hastanın beyin damarlarındaki baloncuklar, hastanın kasık damarından girilerek onarıldı ve hasta sağlığına kavuşturuldu. Çorlu Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi tamamlanan hasta taburcu edilecek duruma geldi.

Operasyonu gerçekleştiren Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Yaşar Türk ise “Müzeyyen Sağdıç, beyin kanamasıyla atravmatik dediğimiz travma olmadan yaşayan beyin kanaması, genelde bunların çoğunluğu baloncukların yırtılması ile gelir. Bizim hastanemize yoğun bakıma kabul edildi. Daha sonra yoğun bakımda stabilizasyonu yapıldıktan sonra anjiyoya aldık ve yapılan anjiyoda hastanın iki tane baloncuğu tespit edildi. Daha sonra bunların endovasküler yani damar içinden tedavilerinin uygun olduğunu değerlendirdikten sonra tedavisine karar verildi ve hastanemizde var olan çok donanımlı bir anjiografi sayesinde yaklaşık 3,5 saatlik bir operasyonla hasta, damar içerisinden tedavi edildi ve hastanın şu an 15. Günü ve serviste tamamen iyi olduktan sonra taburcu olmasına karar verdik. Hastamız şu anda son derece iyi durumda. Konuşabiliyor, ellerini ayaklarını kaybetmeden normal ihtiyaçlarını yerine getirecek şekilde bu işlemini yapabiliyor" diye konuştu.

Dr. Yaşar Türk, “Genelde beyin kanaması geçiren hastaların baloncuğun yırtılmasına bağlı meydana gelen beyin kanamalarında bu hataların üçte biri maalesef hastane kapısına varmadan hayatını kaybediyor. Geriye kalan hastaların da yarısı hastane içerisinde bütün müdahalelere rağmen ilk 1 ay içerisinde hayatını kaybediyor. Geriye kalan üçte bir kısmın yarısı da ömür boyu birine bağımlı hale geliyor" şeklinde konuştu.

Kaynak:star.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli