Haftalık Medya Gündemi ve Gazete Tirajları

Haftalık medya gündemi, 28 Kasım 4 Aralık 2016 tarihleri arasında medyada yer alan önemli gelişmeleri ve gazetelerin tirajlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Haftalık Medya Gündemi ve Gazete Tirajları
Haftalık Medya Gündemi ve Gazete Tirajları

GÖRSEL BASIN
 
·       Erdal Tosun Vefat Etti
Oynadığı çok sayıda tiyatro oyunu, dizileri ve filmleriyle gönüllere taht kuran Erdal Tosun, Sarıyer’de geçirdiği trafik kazası sonucu 53 yaşında hayatını kaybetti.
 
Erdal Tosun Kimdir?
9 Nisan 1963 İstanbul doğumlu olan Erdal Tosun, Yeşilçam aktörlerinden Necdet Tosun'un oğludur. Kardeşi Gürdal Tosun da kendisi ve babası gibi bir oyuncuydu. 1980 yılında Beyoğlu Fındıklı Lisesi'nden mezun oldu. 1981 yılında Mine adlı filmle sinemaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra Özel Tiyatroyu kurdu. Daha sonra Antalya Devlet Tiyatrosu'nda göreve başladı. Son olarak Murathan Mungan'ın Mezopotamya Üçlemesi adlı oyununda oynadı ve Devlet Tiyatroları'ndaki görevinden ayrılıp BKM Oyuncuları arasına katıldı. Bunların yanında çeşitli filmlerde ve dizilerde rol aldı. Bunlardan biri olan Rina'da canlandırdığı “Memo” karakteriyle söylediği “Hayallerimizi Satmadık ya” repliğiyle tanındı.
 
·       "Çağrı" Filmi Türkiye'de Dizi Oluyor
İslamiyet’in doğuşunu konu alan 1976 yapımı “Çağrı” filmi Ay Yapım tarafından Türk televizyonlarına uyarlanıyor.  Mustafa Akkad’ın yönettiği ve efsane oyuncu Anthony Quinn’in Hazreti Hamza’yı canlandırdığı film, dizi olarak çekilecek. Projenin sürpriz ismi de belli oldu. Yer aldığı yapımlarla Türk televizyonlarının en sevilen oyuncularından olan Kenan İmirzalıoğlu, bu sürpriz projede Hazreti Hamza rolüyle ekrana gelecek. Senaryosu yazılmaya başlanan dizinin yine “Çağrı” adıyla mı yayınlanacağı konusu belirsizliğini koruyor. Uygun mekân arayışları ve cast çalışmaları devam eden dizinin çekimlerinin önümüzdeki yaz başlaması planlanıyor. İzleyiciyle buluşması içinse sonbahar ayları öngörülüyor. 
 
 
RTÜK
 
·       RTÜK Şikâyet Rekoru Kıran Evlilik Programlarını Affetmedi
Üst Kurul, evlilik programları nedeniyle Kanal D, Fox,  Star, ATV, Show TV ve Flash TV'ye para cezası verdi. Kanal D'de yayınlanan  "Kısmetse Olur", 38 bin 153 başvuru ile en fazla şikâyet edilen program oldu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK),  geçen yıla göre 12 kat artışla rekor sayıda şikâyet edilen evlilik programlarına  müeyyide uyguladı. Vatandaşlardan gelen şikâyetleri değerlendiren RTÜK, Kanal D,  Fox, Star, ATV, Show TV ve Flash TV’yi para cezasına çarptırdı. RTÜK yetkililerinden alınan bilgiye göre, üst kurulun dünkü  toplantısında evlilik programları ele alındı. Vatandaşlardan üst kurula son bir yılda, RTÜK'ün 444 1 178 çağrı  hattı, web sayfası ve elektronik posta adresi ile Cumhurbaşkanlığı İletişim  Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden binlerce  şikâyet geldi. Bu kapsamda, geçen yıl evlilik programlarıyla ilgili 7 bin 297  şikâyet gelirken, bu yıl yaklaşık 12 kat rekor artışla 87 bini geçti.
Evlilik Programlarına Ceza Yağdı
Buna göre, Kanal D'de yayınlanan "Kısmetse Olur", 38 bin 153 başvuru  ile en fazla şikâyet edilen program oldu. FOX TV’de yayınlandığı dönem 14 bin  801, Star TV'ye geçtikten sonra 3 bin 975 şikâyet alan "Zuhal Topal'la" programı  ikinci sırada yer aldı. ATV'deki "Esra Erol'da" 13 bin 79, Show TV'deki "Evleneceksen Gel" 3  bin 678 ve Flash TV'deki "Dest-i İzdivaç" ise 290 şikayet aldı. Üst kurul, bu çerçevede Kanal D, Fox, Star, ATV, Show TV ve Flash  TV'deki evlilik programlarına para cezası verdi. Öte yandan TV 8'deki "Göz6" adlı programa da müeyyide uygulandı. Vatandaşların şikâyetleri ağırlıklı olarak,  genel ahlaka, manevi  değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık ve argo sözcüklerin  kullanılması konusunda oldu. Evliliğin maddiyata indirgenmesi, adayların dış görünüşleri ile  yargılanması, adaylar arasındaki "nahoş" davranışlar, küçük düşürücü söylemler,  adayların komik duruma düşmelerine neden olunması, sansasyonel kişilere  ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilmesi, katılımcıların evlilik dışı  amaçları, engelli adayların engellerinin ön plana çıkarılması, bir kısım ajans  çalışanlarının katılımcı gösterilmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlali, insan  onuruna aykırı yayın yapılması ve toplumsal değerlerin dikkate alınmaması gibi  unsurlar, gelen şikayetler arasında yer aldı.
 
FOX TV
 
·       Fox TV’den Yeni Şarkı Yarışması
Fox’un yeni şarkı-yetenek yarışması ‘En İyi Ben Söylerim ’in jüri koltuğunda oturacak iki isim belli oldu. Yapımcılığını 25 Film’in üstlendiği, yüzde yüz yerli format olan En İyi Ben Söylerim ‘in jüri koltuğunda, Romanların kraliçesi, arabesk ve pop müzik şarkıcısı Kibariye ile Türk pop müziğinin en önemli isimlerinden Serdar Ortaç oturacak. En İyi Ben Söylerim, Ocak ayında FOX’ta olacak.
 
En İyi Ben Bilirim yarışması kuralları neler?
Her hafta 9 yarışmacı 30 saniye boyunca sahne ışıkları altında sergileyecekleri canlı performans ile heyecanlı maratonda birinci olmak için yarışacaklar. Jüri tarafından haftalık seçilecek 2 yarışmacı koruma altına alınacak ve o hafta elenemeyecek. Performanslar neticesinde kötü performans sergileyecek olan 3 yarışmacı stüdyodaki seyirci tarafından elenecek.  Bir sonraki hafta Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden ve çeşitli müzik tarzlarından (Pop-Arabesk-Jazz-THM-TSM) seçilecek olan 3 (toplam 45 yarışmacı) yarışmaya dâhil olacak.
 
·       Cansel Elçin Ve Ece Uslu’nun Yeni Dizisinin İsmi Değişti
Cansel Elçin ve Ece Uslu’nun yeni dizisi Elvan’ın adı değişti. Dizinin yeni ismi ‘Dayan Yüreğim’ oldu. Endemol Shine Türkiye’nin yeni dizisi olan Dayan Yüreğim ‘de başrolleri Cansel Elçin ve Ece Uslu paylaşacak. Fox TV’de yayınlanacak olan yeni dizinin senaryosunu Ozan Yurdakul kaleme alıyor.  Daha önce ‘Kırık Kanatlar’, ‘Hatırla Sevgili’, ‘Gönülçelen’ ve ‘Eve Dönüş’ gibi yapımlarda rol alan Cansel Elçin ile son olarak dört sezon boyunca “Karagül” dizisinde Ebru Şanverdi karakterine hayat veren Ece Uslu’nun başrollerinde yer aldığı yapımın yeni ismi ‘Dayan Yüreğim’ oldu. Bir anne kızın hikâyesini anlatacak dizinin çekimlerine yakında başlanacak.
 
·       'Kırlangıç Fırtınası' Dizisinin Kadrosu Tamamlandı
Son olarak "Yaktın Beni" filminde kamera karşısına geçen Meltem Cumbul'un usta oyuncu Fikret Kuşkan'la başrolünü paylaşacağı "Kırlangıç Fırtınası" isimli dizinin kadrosu tamamlandı. Özcan Alper'in yönetmen koltuğuna oturacağı dizinin çekimleri bu hafta Ürgüp'te başlıyor. Meltem Cumbul'un "Ülfet", Fikret Kuşkan'ın "Kudret" karakterlerine hayat vereceği dizide son olarak "Rüzgârın Kalbi" projesinde rol alan Ebru Aykaç, Uğur Demirpehlivan, Haluk Cömert, Deniz Bolışık, Perihan Ünlücan, Tülin Yazkan, Ozan Osmanpaşaoğlu ve Atakan Yarımdünya rol alıyor. Limon Yapım'ın imza atacağı dizi FOX'ta ekrana gelecek. Cumbul ile Kuşkan, 14 yıl sonra "Abdülhamit Düşerken" filminden sonra ilk kez yeniden bir araya gelecek. "Kırlangıç Fırtınası" dizisini ‘Karagül'ü yazan Erkan Birgören kaleme alıyor. 
 
NATIONAL GEOGRAPHİC
 
·       Ünlü İsimler ‘İklim Meselesi’ İçin Bir Arada
Ünlü belgesel kanalı National Geographic’ten çok konuşulacak yeni bir yapım daha geliyor. İklim sorunlarına dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla birbirinden iddialı serileri ekrana getirmeye hazırlanan kanalın merakla beklenen yapımlarından biri de ‘İklim Meselesi’. Başarılı oyuncular Halit Ergenç, Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola ve Ozan Güven şehir şehir gezerek ülkemizdeki iklim değişikliğinin neden ve sonuçlarını izleyiciyle buluşturacak. İklim Meselesi, yakında National Geographic’te başlıyor.
 
STAR TV
 
·       Kasım Ayının Birincisi Star TV Oldu
Star TV,  yayınlanan dizilerinin başarılı performansları ile  kasım ayını birinci kanal olarak kapattı. Star’ın yeni dönemde ekrana getirdiği, “Hayat Bazen Tatlıdır”, “Cesur ve Güzel” ile “Anne” dizilerinin  aldığı reytinglerin bu başarıda etkisi büyük oldu.  
3 Grubun Lideri Star
Star, TNS verilerine göre; 'Tüm Kişiler, AB ve 20+ABC1’  gruplarında; televizyon izleyicisinin en çok ekran başında olduğu, Prime time diliminde birinci oldu. 
Kadınların Da Tercihi  “Star” Oldu 
Star, Kasım ayında geçen ay olduğu gibi  kadın izleyici kitlesinde de zirveye oturdu. Kanal, 20 yaş üstü kadın izleyici, ev hanımları ve çalışan kadın izleyici kategorisinde tüm rakiplerini geride bıraktı. 
 
·       Hülya Avşar Star TV İle Anlaştı
33 yıldır eğlence dünyasının içinde olan 53 yaşındaki Hülya Avşar 9 aydır uzak kaldığı ekrana dönüyor. Avşar Star TV ile 1 yıllığına anlaştı ve 1 milyon TL aldı. Cumartesi akşamları ünlü isimleri ağırlayacak ve talk şov yapacak. Program Ocak'ta başlayacak.
 
·       ‘Çember’e Yeni Oyuncular
Star TV’nin yeni polisiye dizisi Çember’e iki yeni oyuncu dahil oldu. Yapımını ANS Productions’ın, yapımcılığını ve yönetmenliğini ise Abdullah Oğuz’un üstlendiği polisiye türündeki dizinin oyuncu kadrosuna Pelin Akil ve Anıl Altan’ın ardından son olarak ‘Diriliş Ertuğrul’da rol alan Barış Bağcı ve geçtiğimiz sezonun sonunda ‘Seksenler’den ayrılan Serhat Kılıç da dâhil oldu. Öte yandan Sedef Avcı da ilk bölümde konuk oyuncu olarak yer alacak.  Çember, Ocak’ta Star TV’de başlıyor.
 
KANAL D
 
·       ‘Adı Efsane’ Yakında Kanal D’de Yayında
Ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu, Kanal D ekranlarında D Productions imzasıyla yayınlanacak olan "Adı Efsane" dizisiyle izleyicilerin karşısına çıkacak. Dizinin başrollerinde Beşikçioğlu'nun yanı sıra Gökçe Bahadır ve Rojda Demirer yer alıyor. Devrim Yalçın’ın yönetmenliğini yapacağı dizinin senaryosu ise Tunus Taşçı, Nazlı Sunlu ve Hilal Yıldız’a ait. Her şeyini kaybetmiş bir babanın kızlarını kazanmak için verdiği mücadeleyi anlatacak "Adı Efsane" önümüzdeki günlerde Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşacak. 
 
·       ‘Vatanım Sensin’ Hırvatistan’da Başlıyor
Kanal D’de yayınlanan ‘Vatanım Sensin’ dizisi, yurt dışındaki ülkelerde de ekrana gelmeye devam ediyor.  Başrollerini Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Onur Saylak, Şebnem Hassanisoughi, Celile Toyon, Boran Kuzum, Miray Daner, Pınar Deniz, Kubilay Aka, Baki Davrak, Senan Kara ve Hakan Salınmış’ın paylaştığı, yapımcılığını ise O3 Medya’nın üstlendiği dizi, ilk bölümüyle 29 Kasım’da Hırvatistan’ın RTL kanalında yayınlanacak. 
 
YENİ YAYINLAR
 
·  ATV’nin yeni kanalı a2 28 Kasım’da yayında. a2 kanalı Digitürk’te 35. Kanaldan Tivibu’da 59. Kanaldan, Kablo TV’de 37. Kanaldan, Turkcell TV’de 29. kanaldan izlenebilecek.
·  ‘Konuşacaklarımız Var’ 3 Aralık’ta Ülke TV’de yayında (Gündem, haber)
·  ‘Çocuktan Al Haberi’ 3 Aralık’ta Show TV’de yayında (Yarışma)
·  ‘Aşka Tutsak’ 5 Aralık’ta Star TV’de yayında (Yerli dizi)
 
YAYINI DEĞİŞEN-DURDURULAN YAYINLAR
 
·  Kanal D’de yayınlanan ‘Altınsoylar’ dizisi sona erdi.
·  Hümeyra Aybay, Star TV’de yayınlanan ‘Paramparça’ dizisinin kadrosundan ayrıldı.
·  Fatih Dönmez, Kanal D’de yayınlanan ‘Poyraz Karayel’ dizisinin kadrosundan ayrıldı.
·  Gürbey İleri ve Buse Varol, TRT 1’de yayınlanan ‘Sevda Kuşun Kanadında’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu. 
·  Emir Benderlioğlu, Kanal D’de yayınlanan ‘Arka Sokaklar’ dizisinin kadrosuna dahil oldu.
·  Kerimcan Durmaz, TV 8’de yayınlanan ‘İşte Benim Stilim’ yarışmasının jürisinden ayrıldı. 
 
YAZILI BASINDA GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ
 
·  Nilay Örnek, Sözcü Gazetesi ile yollarını ayırdı.
·  Uzun süredir Posta gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü ve haftasonu ekleri yayın yönetmenliği görevini yürüten Hande Özcan ile gazetenin görsel yönetmeni Saliha Pakel, emekliliklerini istedi.
 
YAZILI BASIN
                   
·       Doğan Holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu Gözaltına Alındı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma çerçevesinde, "terör örgütünün medya unsuru olarak faaliyet yürüttüğü ve bu şekilde FETÖ/PDY üyesi olduğu" iddiasıyla Muratoğlu hakkında gözaltı kararı çıkartıldığını bildirdi. Uzun yıllardır Doğan Grubu bünyesinde görev yapan Muratoğlu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın yakın çalışma arkadaşlarından biri olarak biliniyor.
 
·       TGC Sedat Simavi Ödülleri'ni Kazananlar Belli Oldu
Türkiye  Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2016 Sedat Simavi Ödülleri'ne değer görülen sanatçı, gazeteci, edebiyat, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. 11 Aralık 1953'de yaşamını yitiren TGC kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 40 yıldan bu yana sürdürülen ödüller gazetecilik, radyo, televizyon, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor. Ödül Töreni'nin tarihi ve yeri daha sonra paylaşılacak.
2016 Sedat Simavi Ödülleri'ne değer görülen isimler ve eserleri şöyle:
1- GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:
Ömer ERBİL: Hürriyet Gazetesi'nde 26 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan "Topkapı Sarayı Ayakta Zor Duruyor" başlıklı haberi nedeniyle.
2-RADYO ÖDÜLÜ:
Özlem YALÇIN: TRT Türkiye'nin Sesi Radyosu ve TRT Memleketim FM'de 27 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan "Evim Türkiye" adlı radyo programı nedeniyle.
3-TELEVİZYON ÖDÜLÜ:
Haber: Engin YILMAZ–Sevgi ŞAHİN–Çağlar GÜNER; Fox TV'de 4 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan "Baran'ın İlaçları İçin Operasyon" adlı ortak haberleri nedeniyle.
Belgesel: Burçe BAHADIR; TRT Televizyonu Belgesel Kanalında 17 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan "Refakatçi" adlı belgesel programı nedeniyle.
4-KARİKATÜR ÖDÜLÜ:
Behiç AK; Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan "Kim Kime Dum Duma" isimli köşesinde çizdiği karikatürleri nedeniyle.
5-EDEBİYAT ÖDÜLÜ:
Haluk ORAL; "Bir Roman Kahramanı Orhan Veli" adlı biyografi çalışması nedeniyle.
6-SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:
Dr. Bahar ARSLAN; "II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e İki Devrim; İki Süreç – Tarihsel, İdeolojik ve Olgusal Bir Karşılaştırma" adlı eseriyle.
7-FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Prof. Dr. Ali KOŞAR; "Mikrokanallarda Çap ve Uzunluğun Yüksek Kütle Akılı Doymamış Akış Kaynama 
Isı Transferine Etkilerinin Nümerik ve Deneysel Olarak Araştırılması" adlı eseri nedeniyle.
8-SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Seçici Kurul, yarışmaya başvuran eserler içerisinde bu yıl yönetmelik şartlarına uygun ödüle değer bir araştırma eseri olmadığına karar verdi.
9-SPOR ÖDÜLÜ:
Taha AKGÜL; "Güreşçi (Serbest Stil 125 kg) - Rio Olimpiyatları Şampiyonu" olması nedeniyle.
 
·       Birgün Yazarı Doğan Tılıç’a Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü
İspanya’nın Malaga Üniversitesi UNESCO Kürsüsü 7. Uluslararası Basın Özgürlüğü ödülü Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi ve Birgün gazetesi yazarı Prof. Dr. L. Doğan Tılıç’a verildi.
 
YAYINI DEĞİŞEN-DURDURULAN YAYINLAR
 
·  Sözcü'nün eki olarak çıkan Şık dergisi günlük yayınına son verirken, sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri çıkacak. 

21.11.2016 27.11.2016  TARİHLERİ ARASINDA GAZETE SATIŞ RAPORU

 

GAZETE

SATIŞ

HÜRRİYET

332.885

SABAH

304.581

POSTA

287.709

SÖZCÜ

279.004

HABERTÜRK

204.017

PAS FOTOMAÇ

151.387

TÜRKİYE

146.220

MİLLİYET

139.239

YENİ ŞAFAK

111.781

TAKVİM

110.159

FANATİK

110.076

GÜNEŞ

104.527

AKŞAM

102.254

VATAN

101.850

STAR

101.406

YENİ BİRLİK

52.999

KARAR

52.215

YENİ ÇAĞ

51.207

MİLAT

50.604

YENİ AKİT

49.910

AYDINLIK

49.838

CUMHURİYET

46.438

YENİ MESAJ

44.922

DİRİLİŞ POSTASI

39.698

KORKUSUZ

33.486

DOĞRU HABER

31.197

MİLLİ GAZETE

30.975

HARBİ

30.295

YENİ ASIR

25.718

BİRGÜN

14.771

AÇIK MERT KORKUSUZ

13.918

ŞOK

12.553

İSTİKLAL

10.495

YENİ ASYA

10.351

GÜNBOYU

10.285

DOKUZ SÜTUN

10.283

YENİ SÖZ

10.179

DAILY SABAH

6.793

EVRENSEL

5.748

ORTADOĞU

5.179

HÜRRİYET DAILY NEWS

5.173

YURT

4.480

HÜRSES

1.176

TOPLAM

3.297.981

 


Kaynak: İnterpress

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli