Plastik Cerrahi Uzmanı Özyılmaz, kepçe kulakları analttı !

İlk kez bebeklikte fark edilen kepçe kulakların, ne yatma şekliyle ne de başka bir şeyle ilgisi olmadığına dikkat çeken Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Mahmut Özyılmaz, kepçe kulakların doğuştan gelen bir sorun olduğunu söyledi.

Plastik Cerrahi Uzmanı Özyılmaz, kepçe kulakları analttı !
Plastik Cerrahi Uzmanı Özyılmaz, kepçe kulakları analttı !

Uzmanlar kulağı büyük olan çocukların 5-6 yaşlarında tedavi edilebileceğini söyledi.
Yüzün görünüşünde önemli bir yer tutan kulaklarda en sık görülen şekil bozukluğunun kepçe kulaklar olduğunu belirten uzmanlar, kepçe kulak ameliyatının 5 ve 6 yaşlarından itibaren yapılabildiğini söyledi. Kepçe kulakta, kulakların olması gerekenden daha fazla öne doğru dönük ya da başka bir deyişle kulağın kafa ile olan açısının daha geniş olduğunu ifade eden Dr. Mahmut Özyılmaz, çoğu zaman kulak kıvrımlarının da düzleşmiş olarak fark edilebileceğine dikkat çeken Özyılmaz, kepçe kulağın bebeğin kulak kıkırdağının yeterince gelişmemesi sonucu oluştuğunu söyleyerek, yüzde 95 genetik geçişli olduğunun altını çizdi


5-6 yaşından itibaren ameliyat olabilir


Bir bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte kulakları kepçe mi değil mi ortaya çıktığını ifade eden Özyılmaz, "Bu dönemde en çok anne babalar, bunu düzeltmenin çarelerine bakıyor. Kulaklarının üzerine yatırmıyor, kulaklarını sarıyor bazen de bantlıyor. Halbuki bu yöntemlerin hiçbirinin bir işe yaramadığı daha sonra ortaya çıkıyor. Çünkü uzun vadede bu yöntemlerin hepsi yetersiz kalıyor. Kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşlarından itibaren yapılabiliyor. Çocukluk dönemindeki operasyonlar genel anestezi ile gerçekleştirilirken, yetişkinlerde lokal anestezi tercih ediliyor. Genelde çok sorunlu kulaklardaki ameliyatın okul öncesi dönemde yapılmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde çocuğun okula adaptasyonunu, okul başarısını ve arkadaş ilişkilerini olumsuz etkileyebilir" dedi.

Kaynak:yenişafak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli