CHP ve HDP'nin yeni anayasa sancısı!

Sultanlık Anayasası Anayasa değişiklik paketini değerlendiren CHP’li Emir, “Seçilmiş sultanlık anayasasına karşı çıkacağız” derken, HDP’li Beştaş ise, “10 milletvekilimiz cezaevindedir. Bu sayı referandumda, Meclis’teki oylama sonucunu değiştirebilecek sayıdır”dedi.

CHP ve HDP'nin yeni anayasa sancısı!
CHP ve HDP'nin yeni anayasa sancısı!

Anayasa Komisyonu Üyesi CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’e sunulmadan yol haritası hazırlanan, Başkanlık sistemi ile ilgili Anayasa değişikliği teklifini BirGün’e değerlendirdi. Yapılmak istenenin bir “rejim” değişikliği olduğunu ifade eden CHP’li Emir, şunları kaydetti: “Ucube bir sistem getirilerek bir rejim değişikliği yapılıyor. Demokratik olmayan bir süreç işletiliyor. Şeklen bir Milliyetçi Cephe Anayasa’sı yapılıyor. Meclis Komisyonları’nın etkin olmayacağı anlaşılıyor. Her ne kadar komisyona gelecekse de oradaki görüşmelerin göstermelik ve prosedürü tamamlamak için olacağı anlaşılıyor. Dolayısıyla

kirli pazarlık üzerinden kapalı kapılar ardında nelerin konuşulduğu, neler üzerinde uzlaşıldığı anlaşılamayan bir süreç yaşanacak. Bu süreç Türkiye’ye ihtiyaç duyduğu Anayasa’yı getirmekten öte Başkanlık sistemi adı altında Meşruti Monarşi’yi getireceği görülüyor.” HDP’li Beştaş ise, toplumun katılımı bir yana Meclis’teki siyasi partilerin bile dışlandığı bir çalışmayı Anayasa çalışması olarak değerlendirmediklerini altını çizerek, şunları söyledi: “İmzalar bile kamuoyuna servis edildiğinde, Anayasa değişikliğinin içeriği bile paylaşılmamıştı. Halktan gizlenen, partilerden gizlenen, tartışılmayan ve tartıştırılmayan bir değişiklik, Anayasa değişikliği olarak tarafımızca nitelendirilemez. Bu sadece bir gizli pazarlık ve anlaşma olabilir.”

Kaynak:birgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli