Süer:AIDS’liler nasıl bir yaşam sürmeli

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kaya Süer, AIDS’liler nasıl bir yaşam sürer nelere dikkat etmeli AIDS ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde...

Süer:AIDS’liler nasıl bir yaşam sürmeli
Süer:AIDS’liler nasıl bir yaşam sürmeli

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kaya Süer, yıllar içinde ürkütücü olarak tanımlanan, yıllar ilerledikçe değişiklikler gözlemlenen AIDS hastalığının ilk kez 1981 yılında tanımlandığını, hastalığın etkeni olan HİV'in 1984 yılında izole edildiğini, HIV ile enfekte olan kişilerin günümüzde de halen saptandığını, tanı ve tedavi imkanlarına ulaşabilen hastaların sağlıklı bireylerden farksız yaşamlarını sürdürmekte olduğunu söyledi.

Doç. Dr. H. Kaya Süer, HIV tanı ve tedavisinde günümüzde uygulanabilen yeni yöntemler ve ilaçlar ile hastalığın erken zamanda tanınması ve tedaviye başlanması sonucunda birçok vakanın, AIDS hastalık tablosuna ulaşmadan, sağlıklı bir bireyden farksız olarak yaşamını sürdürebildiğini söyledi. Doç. Dr. H. Kaya Süer sözlerine şöyle devam etti: "Hastalığın tedavisin de kullanılan yeni ilaç kombinasyonları ve ilaçlara direnci belirleyen moleküler mikrobiyolojik yöntemler ile gelişen direnç saptanabilmekte ve tedavi değişiklikleri yapılabilmektedir. Tanı ve tedavi olanaklarına ulaşamayan toplumlarda AIDS ile ilgili dramatik tablolar halen görülmeye devam ederken, yapılan birçok bilimsel araştırmada, erken tanı ve tedavi uygulanan kişilerde hastalığa bağlı ölüm oranlarının ciddi boyutta azaldığı da gözler önüne serilmiştir".

Kaynak:sabah

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli