KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu mu?

Bu yıl yapılan KPSS ortaöğretim sınavı sonuçları merakla bekleniyor. KPSS ortaöğretim sınav sonuçları merak edilmeye devam ediyor. Memur olmak için milyonlarca adayın müracaat ettiği 2016 KPSS ortaöğretim sınavı, sonuçları ile en çok merak edilenler arasına girdi.

KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu mu?
KPSS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu mu?

Bu yıl 3 milyon 498 bin kişinin katılması dolayısıyla son zamanların en büyük sınavlarından birisi olarak lanse edilen KPSS ortaöğretim sınavı için sonuçların açıklanacağı tarih merakla bekleniyor. İşte merakla beklenen KPSS ortaöğretim sonuçları ve tercihleri hakkında detaylı bilgiler...

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları, katılım sağlayan 3 milyon 498 bin kişi tarafından ilgiyle bekleniyor. Kamu dairelerinde memur olarak görev almak isteyen adayların başvurada bulunduğu KPSS ortaöğretim sınavı, sonuçları ile yılın son günlerinde merak edilen konuların başında yer aldı. Tercihlerin yapılacağı tarihi iple çeken adaylar, kamu tercihlerini gerçekleştirebilmek için alacakları puanın açıklanmasını bekliyor. Peki adayların bekleyişine devam ettiği KPSS ortaöğretim sınavı ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman yapılacak? İşte konuyla ilgili detaylı bilgiler.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair resmi bir açıklama yer almasa da, geçtiğimiz dönemler baz alındığında sonuçların 15 ila 22 gün arasında açıklanabileceği öngörülmektedir. Fakat bu yıl başvuru sayısının geçtiğimiz yıllara göre iki kat daha fazla olması nedeniyle sonuçların biraz geç açıklanması beklenmektedir.

KPSS TERCİHLERİYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER
En az KPSS sonuçları kadar merak edilen bir diğer konu da tercih süreciyle ilgili oldu. Açılan kadrolara yerleştirilebilmek için bu süreci en doğru şekilde değerlendirmeleri gerektiğinin bilincinde olan adaylar, “KPSS tercih süreciyle ilgili detayları da yakından takip ediyor. Peki, tercih süreci ne zaman başlayacak? Sonuçlarda olduğu gibi tercihlerde de net bir tarih verilmedi. 2016-KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra kadrolar için ÖSYM tarafından bir “Tercih Kılavuzu” yayınlanacak. KPSS’nin tüm aşamalarına dair bilgilendirmelerin bulunduğu bu kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Tercihlerin hangi tarihler arasında nasıl yapılacağı ÖSYM’nin internet adresinden adaylara duyurulacaktır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra Merkezimiz tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır.

SONUÇLARA 10 GÜN İÇİNDE SONUÇLARA İTİRAZ EDİLEBİLECEK
Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalıdır. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz. 

Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?
Adaylar ilk kez yapılacak yerleştirme işlemlerinde herhangi bir ücret ödemezken, aynı sınav sonucu ile yapacakları tüm yerleştirme işlemlerinde ücret ödeyecek.

Yerleştirme işlemleri puan, tercih ve kadro sayılarına göre yapılacak olan adaylar, yerleştirme işlemiyle ilgili esasları tercih kılavuzundan öğrenebilecek. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacak. ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacak. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacak.

KAYNAK: HÜRRİYET

kpss ortaöğretim sonuçları 2016 kpss
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli