AB'den Mültecilere Komik Yardım!

Türkiye, Suriye'den gelen 3 milyona yakın savaş mağduru için milyarlarca dolar harcarken Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AB'den mültecilere 677 milyon Euro yardım geldiğini açıkladı.

AB'den Mültecilere Komik Yardım!
AB'den Mültecilere Komik Yardım!

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak,  CNN Türk'te katıldığı "Hafta Sonu" programında gündeme ilişkin  soruları yanıtladı.  Kaynak, Avrupa ve Türkiye arasındaki anlaşmazlık kötü bir yere  giderse, kapıları açmak gibi bir durumun söz konusu olup olmayacağına ilişkin  soruya, şu yanıtı verdi: "3 milyon insan, ama bu insan mülteci. Türkiye bu olaya ilk başta 2011  yılında Esad'ın halkının üzerine bomba yağdırmaya başlamasından sonra insani dram  olarak baktı ve kapıları açtı. Kimsenin ırkına, cinsine, dinine bakmadan kapıları  açtı. Türkiye buna insanlık dramı olarak baktı. Avrupa Birliği ile varılan  mutabakatı düşünürseniz, Sayın Başbakanımız Davutoğlu'nun 18 Mart'ta imzaladığı  bir mutabakat metniydi, o tarihte her gün Ege'de 2 bine yakın izinsiz göç  hadisesi yaşanıyordu. Bunların bir çoğu maalesef Ege'nin soğuk sularında can  veriyorlardı. Bu insanlar Avrupa'ya düzensiz göç etmesinler, bir mutabakata  varalım, biz kendi sınırlarımızda, Sahil Güvenliğimizle başka tedbirlerle bunları  kontrol altına alalım. Bilsinler ki insanlar izinsiz gittiklerinde zaten iade  edilecekler Türkiye'ye.

Ama Avrupa'dan izinsiz bize iade edilen her bir mültecinin  karşılığında biz bir tane izinli göçmen gönderelim. Mutabakatın temeli buna  dayanıyordu ki insanlar Ege sularında can vermesinler. Olaya insani noktadan  bakmaya devam edeceğiz."  İnsanın, pazarlık unsuru olamayacağını ifade eden Kaynak, 3 milyon  mültecinin 900 bininin okuma çağındaki çocuklar, 1 milyon 200 bininin eşini,  babasını kaybeden kadınlar olduğunu söyledi.  En çok korunmaya muhtaç olan bu insan gruplarının pazarlık unsuru  olarak görülemeyeceğini belirten Kaynak, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler  Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ölçülebilir değerleriyle bu meseleye 12,5 milyar  dolar harcama yaptığını anlattı.

Ölçülebilir hizmetlere bakıldığında, bütçelendirilmeyen 12,5 milyar  dolarda, belediyelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın yardımlarının  olduğunu aktaran Kaynak, "Türkiye'nin iddiası şu; bu insanlar Ege'nin, Akdeniz'in  sularında boğulmasınlar, Avrupa'da jiletli tel örgülerle karşılaşmasınlar ama bu  yükü de insanlığın paylaşması lazım." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ÇADIR DEVLETİ DEĞİL
Veysi Kaynak, Avrupa'dan ve Birleşmiş Milletler'den mülteciler için  Türkiye'ye yapılan yardım tutarına ilişkin, şu bilgileri verdi: "7 Kasım'da bakanlığıma bağlı kuruluşların bütçelerini sunduğumda  verdiğim rakam bütün dünyadan 512 milyon dolardı. Ama bugün bu rakamın sadece  Avrupa Birliği bakımından 600 milyon avro ilave edildiğini göreceğiz. Sebebi şu;  Birebir anlaşması karşılığında Avrupa Birliği 2015-2016 yılları için mültecilere  3 milyar avro mali yardımda bulunacaktı. Ucu açıktı, bir o kadar da daha sonra  ilave edilebilecekti. Bunun müzakere süreci çok uzun sürüyor. Şimdi teknik bir  ayrıntı ama Avrupa Birliği 1 milyar 200 milyon avrodan fazla parayı, hesabından  çıkardı. Önce sektörler belirlendi. Eğitim, sağlık, belediyelerin altyapısı, Göç  İdaresi, Sahil Güvenlik gibi bir kısım kuruluşların güçlendirilmesi...Bu  sektörler belirlendikten sonra Avrupa Birliği ile bir sözleşme altına alınıyor.   Geldiğimiz nokta itibarıyla 1 milyar 200 milyon avronun nasıl  harcanacağının müzakeresi başlıyor. Avrupa Birliği istiyor ki bunu, kendi  STK'ları eliyle yapsın. Biz de istiyoruz ki biz bu işte deneyimli bir devletiz.  Diyelim ki eğitim sektöründe bizim okul ihtiyacımız var, biz okul yaptıralım. Biz  20 milyon poliklinik muayene, 800 binden fazla cerrahi müdahale yapmışız,  Türkiye'de 177 bin çocuk doğmuş. Bunlar hastanelerimizi kullanmışlar,  doktorlarımız hizmet etmişler. Biz hastane yapalım istiyoruz. Avrupa Birliği ile  sürecin tıkandığı noktalardan biri bu. Biz karşı çıkıyoruz. Biz diyoruz ki;  Türkiye çadır devleti değil. Türkiye bu işleri çok başarılı yapan, dünyanın en  iyi sağlık sistemini kuran, en iyi hastanelerini, okullarını yapan bir ülke."

677 BİN EURO YAKRDIM ELDİ 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AB'den mültecilere 677 milyon Euro yardım geldiğini açıkladı.

KAYNAK: MİLLİYET

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli