Rebiülevvel ayı duası ve namazı ibadetleri !

Rebiülevvel ayı bugün başladı Rebiülevvel ayı duası ve namazı var mıdır. Bu aya özel selalar, dualar ve Rebiülevvel ayı ibadetleri haberimizde

Rebiülevvel ayı duası ve namazı ibadetleri !
Rebiülevvel ayı duası ve namazı ibadetleri !

 

Hz. Muhammed'in doğduğu ay olarak bilinen Rebiülevvel ayı başladı. Rebiülevvel ayı aynı zamanda Mevlid Kandili'nin de habercisi. Mübarek Mevlid kandiline ise çok az bir zaman kaldı. Mevlid Kandili ise bu sene 11 Aralık Pazar gecesine denk geliyor.
Peki Rebiülevvel ayında hangi dualar okunur, Rebiülevvel ayı namazı nasıl kılınır ve kaç rekattır Rebiülevvel ayı ibadetleri nelerdir?
REBİÜLEVVEL AYI BUGÜN BAŞLIYOT MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Müslüman alemi için önemli olan Rebiülevvel Ayı'na bugün girdik. Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimizin bu ay içerisinde doğduğu bilinmektedir. Bu nedenle de islam aleminde önemli bir aydır. Hicri Takvim'de Rebiülevvel Ayı yılın 3. ayı olarak kabul edilmiştir. Rebiülevvel Ayı Diyanet'in de takiminde yer alan tarihe göre bu yıl 1 Aralık Perşembe gününe denk geldi. Rebiülevvel Ayı'nın 11. günü olarak bilinen Mevlid Kandili ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl 11 Aralık Pazar gecesi idrak edilecek. Arapça anlamı olarak "Rebî" kelimesi, Arapça'da "bahar" anlamına gelmektedir. Yani Rebiülevvel Ayı'nın sözlük anlamı "evvelki bahar"dır. "Rebiülevvel Ayı'nın girdiğini haber veren cennetlik olur, cehennemden kurtulur" hadisiyle ilgili yorumda bulunan alimler, İslami kaynaklara göre bu hadisin herhangi bir aslının olmadığı, kaynağı bulunmayan hadislerin geçersiz sayıldığı bilgisi yer almaktadır.

REBİÜLEVVEL AYINDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

En’am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur.

Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel Ayı'nın ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır. Rebiülevvel Ayı'nın ilk gecesinde iki rekat namaz sünnettir.

İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir. Rebiülevvel Ayı'nın 12. gecesi ise İki rekat namaz kılınır.

İlk rekâtında Fatiha'dan sonra " Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin." ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir. Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa "Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh" okunur.

Kaynak:internethaber

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli