Kade-i Ahire ve Tahiyyat

Kade-i Ahire ve Tahiyyat

Kade-i Ahire ve Tahiyyat
Kade-i Ahire ve Tahiyyat ajans

Namazın rükünlerinden olan Kade-i Ahire namazın sonunda tahiyyat duasını okuyacak kadar oturup beklemektir. Son oturuş olarak da isimlendirilen kade-i ahire namazın bir rüknü olarak namazın farzlarından birisidir. Oturuşta erkekler, sağ ayaklarını parmakları kıbleye gelecek şekilde çevirir ve sol ayağını yatırarak üzerine otururlar. Bayanlar ise uylukları üzerine oturup iyi ayağını sağa çıkarırlar. Kade'de yani oturuşlarda eller dizlerin üzerine kıbleye doğru olacak şekilde serbest şekilde konulmaktadır. Oturuşlarda gözler kucağa bakar.
İlk oturuş yahut son oturuşlarda (ka'de-i ahirede) Ettehiyyatü olarak da bildiğimiz tahiyyat duası okunur. Tahiyyat duasının oturuşlarda okunması vaciptir. Son oturuşta tahiyyat okunacak kadar beklenmesi farzdır ve terki halinde namaz iade edilir. Vacip olan bu tahiyyat duası aşağıdaki gibidir.

Ettehiyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetüllahi ve berakâtühüh. Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasülüh
Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selam bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve Peygamberidir.
Namazın diğer rükünleri ve namaza başlamadan evvel namaza hazırlık noktasında yapmak zorunda olduğumuz 6 namazın şartını (Namaz Suresi) sitesinden öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli