Gece Görüşü Sağlayan Kameraların Çalışma Prensibi

Gece Görüşü Sağlayan Kameraların Çalışma Prensibi
Gece Görüşü Sağlayan Kameraların Çalışma Prensibi katar

Günlük yaşam koşulları göz önüne alındığında hayatın oldukça zorlaştığı görülmektedir. Birçok farklı suçlar nedeniyle insanların kendilerini artık güvende ve huzurda hissetmesi oldukça zorlu bir hal almaktadır. Bu durumdan dolayı da geliştirilen bazı güvenlik sistemleri, istenilen her yerde kullanılarak, güvenlik sağlanmaya çalışılmaktadır. Güvenlik kamera sistemleri sayesinde evler, iş yerleri, fabrikalar, hastaneler ve buna benzer birçok alan güven altına alınmış ve sürekli izlenmektedir.

Bu şekilde suç unsuru teşkil edebilecek durumlarda çözüme ulaşmak için, insanların içleri biraz daha rahatlamaktadır. IP kamera sistemleri son zamanlarda kalabalık olan mekanlarda ya da iş yerlerinde kullanılmakta olan bir sitemdir. İnsanların bu sistemleri kullanması ile kendilerini daha rahat hissetmeleri söz konusu hale gelmektedir. Güvenlik sistemlerinin içerisinde bulunan kamera sistemlerinin merak edilen özelliklerinden bir tanesi de geceleri çekim yapabiliyor olup olmadıklarıdır. Kamera sistemleri genel olarak, birkaç kamera ve bir DVR kayıt cihazından oluşmaktadır. Kablolarla birbirine bağlanan bu cihazlar, çekmiş oldukları ses ve görüntüleri bu kablolarla DVR kayıt cihazına ileterek burada kaydeder. Herhangi bir suç durumunda ise bu görüntüler incelenerek suçun çözülmesine yardımcı olmaktadır. Bu sistemlerde kullanılan gece görüşlü kameralar sayesinde geceleri de kayıt yapmak mümkündür.

Gece görüşlü kameraların çalışma prensibi, standart kameralara göre daha farklıdır. Objektif bir lens sayesinde ortamda bulunan infrared adı da verilen kızılötesi ışınlar toplanarak, görüntü yoğunlaştırıcı tüpe gönderilir ve bu tüp elektronları ışık enerjisinin fotonlarına çevirmek için fotokatotlara sahiptir. Fosforlu bir görüntü sağlayarak, görüntüyü aydınlatır ve böylece insan gözünün görmekte olduğu yeşil renkli görüntü ortaya çıkar. Kamera sistemi fiyatları herkes kullanabilsin ve suçların önüne geçilebilsin diye son zamanlarda oldukça uygun fiyatlara indirgenmektedir.

Kaynak: http://www.dateb.com.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli