İlyas Candaroğlu'ndan Know - How Nedir?

Avukat İlyas Candaroğlu tarafından hazırlanan Know-How Nedir makalesi ile edinmek istediğiniz bütün bilgileri rahatça edinebilceksiniz.

İlyas Candaroğlu'ndan Know - How Nedir?
İlyas Candaroğlu'ndan Know - How Nedir? admin

Avukat İlyas Candaroğlu tarafından hazırlanan Know-How Nedir makalesi ile edinmek istediğiniz bütün bilgileri rahatça edinebilceksiniz. Bir firmanın kendi imalat ve işletme yöntemlerini, aynı iş kolunda çalışan ya da çalışmaya hazırlanan bir başka kuruluşa açıklaması olayına know-how denir. Know how, bilgi satışı ya da kiralanması niteliğinde olabilir. Bilgi satışı, imalat ya da işletme yöntemlerinin açıklanmasıyla bir defada tamamlanmış bir akit niteliğini taşıyabileceği gibi; ileride gerçekleştirilecek yeniliklerin öğretilmesini de gerektirebilir.

İlyas Candaroğlu'ndan Ticari Sır ve Farkındalık

Bir üründen ya da yöntemden en kolay ya da en verimli biçimde yararlanmayı sağlayan bilgi, know-how veya ticari sır olarak tanımlanmaktadır. Ekonomik bir değer oluşturan bu bilgi, lisans anlaşması yoluyla ya da buluş sahibinden doğrudan veya onun aracılığıyla üçüncü kişilerden öğrenilebilir. Ticari sır olarak ek gizli bilgi eğer bir patent' e bağlantılı bir bilgi ise anlaşmada sır olarak saklanma süresi patentin süresi ile eş tutulabilir. Sunulan ek gizli bilgi, eğer kendi başına bir ticari kazanç kaynağı ise, onu gizli tutacak önlemler alınabildiği ve eldeki koşullar buna olanak sağladığı sürece sonsuza kadar saklanabilir.

Candaroğlu'na Göre Know-how İle Patent Arasındaki Farklar

Patent yasalarında genel olarak geçerli kural, söz konusu buluşun tam olarak ve açık biçimde yazılmış bir tarifnamesinin, patent almak için yapılan başvuru ile birlikte sunulmasıdır. Bu tarifname öylesine açık ve ayrıntılı olmalıdır ki, söz konusu sanayi ya da bilim dalında sıradan bilgi ve becerilere sahip bir kişi, ilgili buluşu elde etmek için gerekli işlemleri tarifnameyi izleyerek gerçekleştirebilsin. Çizim ve resimler bu tarifnameye eklenebileceği gibi, işlemlerin hangi koşullarda yürütüleceğinin bile açıklanması zorunlu olabilir. Sağlanan bütün bu bilgilerin de ötesinde söz konusu bilgi, buluşun sanayiye uygulanmasında edinilmiş uzun bir deneyim sonucunda kazanılmış olan teknik uzmanlık bilgisi de olabilir. Bu tür bilgi genelde, buluş için patent başvurusu yapıldığında sunulan tarifnamenin içinde yer almamış olabilir. Çünkü buluşun ilk safhasında yalnızca laboratuvar ya da pilot uygulamalarla kısıtlı çalışılmış ve yeni ek bilgiye henüz ulaşılamamıştır; ya da buluşla ilgili en üst düzeye ulaşıldığında know-how ya da ticari sır olarak adlandırılacak bu yeni bilgi ticari değeri üstün bir unsur olarak ortaya çıkmıştır.

Kapsamı ve Koruma Yöntemi

Know-how ve ticari sır bilgilerinin türüne ya da bunlara yasal koruma hakkı tanınmasına kısıtlama getirilemez. Bu tür açıklanmamış bilgiler, verilmiş bir patent hakkı gibi, kişinin elinde yasal gerçekliliği olan bir tekel hakkı gibi korunabilir. Bazı ün yapmış ürünlere ait know-how çok yüksek ticari bir değer kazanabilir. Yıllarca gizliliği korunan bir içecek veya yiyecek tarifnamesi bir know-how konusu olabilir. Lisans anlaşması yoluyla know-how ya da ticari sır, üçüncü kişilere devredilebilir. Bu tür anlaşmalar yalnızca know-how ile kısıtlı kalmayarak, patent gibi fikri hak konularını da kapsayabilir. Avrupa hukuk sistemlerinde, know-how ya da ticari sırrın gizliliği yalnızca bu konuda yapılan sözleşmelerde mevcut olan ilgili hükümlere dayanılarak korunmaktadır. Know-how ve patent işleri için danışmanlık hizmeti almak oldukça yararlı bir tutum olacaktır. Avukat İlyas Candaroğlu’nun sağlayabileceği danışmanlık ile işlem takibi ve süreci basit bir hal almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli