Somali'ye En Büyük Yardımı Türkiye Yaptı

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinden sonra Türkiye’nin desteğinin hiç kesilmediğini belirterek, “Türkiye ülkemizdeki en kuvvetli, varlığı en fazla hissedilen ülke” dedi.

Somali'ye En Büyük Yardımı Türkiye Yaptı
Somali'ye En Büyük Yardımı Türkiye Yaptı emrah

Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Albayrak Grubu’nu ziyaret etti. Başbakan Hayri ve beraberindeki heyet, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve grup yöneticileri tarafından kapıda da karşılandı. Yeni Şafak ve TVNET’i ziyaret ederek çalışmalar konusunda bilgi alan Başbakan Hayri, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, yönetim kurulu üyeleri ve grup yöneticileri ile bir araya geldi. Ziyarette iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve Albayrak Grubu’nun Somali’de yaptığı yatırımlar ele alındı. Başbakan Hayri, ardından TVNET televizyonunda canlı yayına katılarak açıklamalarda bulundu. Ankara’da gerçekleştirdiği temaslar konusunda bilgiler veren Başbakan Hayri özetle şunları kaydetti:

GELECEĞİMİZ PARLAK

2011’de dönemin Başbakanı Erdoğan ailesi ile birlikte Somali’ye geldi. Somali halkının yaşamış olduğu zorlukları gördüler. O zamandan bu yana Türkiye bizi destekliyor. Alt yapının geliştirilmesi, hava alanı ile yolların inşa edilmesi ve başka kurumların oluşturulması açısından. Yine TİKA yardımları sürüyor. Hastane inşa edildi. Erdoğan hastanesi. En büyük hastane konumundadır. Bu insani yardımlar şu anda Mogadişu’da görünür vaziyettedir. Yatırımlar ve yardımlar iki ülkeyi daha da birbirine yakınlaştırıyor. Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Albayrak Grubu’nu ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ile bir araya geldi.

Görüşmede Albayrak Yönetim Kurulu Üyeleri Nuri Albayrak, Kazım Albayrak, Faruk Albayrak, Mesut Albayrak, Albayrak Grubu'nun Afrika Koordinatörü Ahmet Sami İşler, Somali'nin Ankara Büyükelçisi Jama Abdullahi Mohamed, Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun ve Piri Medya Genel Müdürü Ömer Karaca da hazır bulundu.

İLİŞKİLER DAHA DA İLERLEYECEK

Türkiye 2011’den bu yana ilişkilerimiz her geçen gün daha da kuvvetlenmektedir. Türkiye bizim ülkemizdeki en kuvvetli, en etkili ve varlığı en fazla hissedilen ülke konumundadır. Yine küresel anlamda en büyük büyükelçilik Somali’de. Yine Türkiye dışındaki en büyük askeri birlikte Somali’de bulunmaktadır. Ekonomiye ve birçok alana katkıda bulundular. Türk hükümeti ve Türk halkı ile daha fazla çalışabilmeyi iple çekiyoruz. Geçtiğimiz gün hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Başbakan Binali Yıldırım ile görüşme fırsatım oldu. İlişkilerimizi nasıl daha da kuvvetlendiririz diye konuştuk.

Hem güvenliği arttırabilmek, güvenliği ve ekonomiyi kalkındırabilmek ve yeni bir stratejik planı ortaya çıkarabilmek adına iki ülke arasında bu bizim şu aşamada önümüzde olan bir konu üzerinde çalışmaya devam edeceğim. Önümüzdeki iki üç yıl boyunca iki ülke arasında ilişkilerin daha da ilerleyeceğini düşünüyorum.

SOMALİ ORDUSUNU TÜRKİYE EĞİTECEK

Türk iş dünyasına Somali’ye gelip yatırım yapma imkanı vermek için açılımlarda bulunuyoruz. Somali iş dünyasının ve pazarının Türk halkından gelen ürünleri alabilmesi için çeşitli stratejik çalışmalarda bulunuyoruz. Bu strateji mümkün olan en kısa içerisinde yerine gelecek. Bunun için kısa ve uzun vadeli planlar bulunuyor. Somali ulusal ordusunun personelinin eğitimi için burada bir askeri üs kuruldu. 2015 yılında başladı bu çalışmalar. Bunu da arttırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl itibariyle binden fazla kişi bu eğitimi almış olacak. Bu tesis aslında Somali ulusal ordusunun da oluşturulabilmesi ve geliştirilebilmesi için önemli bir adımdır.

Somali’de terörist saldırıların olduğunu görüyoruz. Türkiye’de de bunun örneklerini görüyoruz. Yapılacak iş birliği teröristleri mağlup etmemizi ve böylelikle uluslarımızı daha ileriye taşıyabilmemizi sağlayacaktır. Somali bugün daha fazla umut ve fırsat sunmaktadır. Geçmişteki 10-20 yılda kıyasladığımız zaman. Albayrak Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Somali Başbakanı'na hediye sundu. Ticaret hacmini artırmalıyız Türk iş adamlarını ülkesine yatırıma davet eden Somali Başbakanı Hayri, şunları kaydetti: “Türkiye ziyaretimde Türk iş topluluğu ile kapsamlı bir toplantı yaptık. Yüklenicilerin ve yatırımcıların 350 milyar dolar kadar yatırımın Türkiye dışına yaptığını öğrendim. Bunların sadece yüzde 2’si Somali’ye gidiyor.

İki ülke açısından bu yatırım hacmini arttırabiliriz. Somali’ye yatırım yapmanın önemi ile ilgili bir sunum yaptım. İki hükümetin stratejik ortaklık süreci devam etmektedir. Biz onlara çeşitli ayrıcalıklar tanırken Türkiye’de bize çeşitli ayrıcalıklar tanıyor. Ocak ayında yapılacak toplantı ile birlikte kapsamlı şekilde iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttıracağız. Aynı zamanda piyasada fırsat yaratmayı planlıyoruz. Atılacak yeni adımlar ile birlikte iki ülke arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da parlak olacak.”

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli