Katalonya'da Devir Teslim

İspanya, Katalonya'nın 'bağımsızlık' ilanından sonra bir dizi kararlar aldı. Katalonya bölgesi Başkanı Puigdemont, görevinden azledildi, sorumlulukları İspanya Başbakan Yardımcısı Santamaria'ya devredildi.

Katalonya'da Devir Teslim
Katalonya'da Devir Teslim emrah

İspanyol hükümetinden yapılan resmi açıklamada Katalonya Başkanı Puigdemont dahil tüm liderlerin görevden alındığı ve bölgenin sorumluluğunun Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria'ya verildiği belirtildi. Katalan hükümetinin yanı sıra Katalan polisinin üst düzey müdürleri de Madrid hükümeti tarafından görevden alındı. Katalonya bölgesi başkanı Carles Puigdemont, İspanya hükümeti tarafından görevden alındı.

Görevden alınanlar arasında emniyet müdürü Josep Lluis Trapero da bulunuyor. Trapero, referandum sırasında yaşanan olaylarda Katalan polisinin etkisiz kalmasında dolayı hakkında soruşturma yürütülen isimlerden biriydi. İspanya hükümeti, Katalonya yerel yönetimini fesh etmesinin ardından Katalan polis şefinin görevine son verdi.

Katalan polis şefi Josep Lluís Trapero da İspanya hükümeti tarafından görevinden alınanlar arasında. n Erken seçim 21 Aralık'ta Katalonya, 1 Ekim'de yaptığı referandum sonrasında dün bağımsızlığını ilan etmişti.

Katalonya'nın bağımsızlığını ilanının hemen ardından İspanya yönetimi, Katalonya Yerel Meclisi'ni feshederek, Katalonya'da erken seçim yapılacağını açıklamıştı. Tüm yurt dışı temsilcilikleri kapatıldı İspanya hükümeti, 21 Aralık'ta Katalanların sandık başına gitmeleri resmilik kazandırdı. Katalonya'nın Brüksel hariç yurt dışındaki tüm temsilcilikleri de resmi olarak kapatıldı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli