Ali Ve Ayşe'ye En Büyük Destek Eğitim Alanların'dan Geliyor

Türkiye, gerek bilim gerek AR-GE, gerekse teknoloji alanlarında yoluna emin adımlarla devam ediyor. Okullarda bilim, teknoloji ve AR-GE faaliyetleri çocuklara sevdirilirken; adını dünyaya duyuran genç dâhiler yetişmeye devam ediyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerine adım adım yaklaştığı günlerde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün “Ali robot yapsın, Ayşe kodlama yapsın” sözlerine en büyük destek Türkiye’deki lise ve dengi okullardan geliyor.

Ali Ve Ayşe'ye En Büyük Destek Eğitim Alanların'dan Geliyor
Ali Ve Ayşe'ye En Büyük Destek Eğitim Alanların'dan Geliyor emrah

Lise ve dengi okullardaki genç dâhiler bir yandan robot üretirken bir yandan yerli araba için de çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz yıl Amerika’da düzenlenen FRC (First Robotic Competition) yarışmasına katılan 24 kişilik Türk öğrenci grubu yaptıkları robotla ilk 13 takım arasına girdi. Lise düzeyinde öğrencilerden oluşmuş takımlar arasında gerçekleştirilen yarışmada, takımlara her sene farklı bir görev verilirken onlardan robot tasarlamaları beklendi. Bu görevi 6 haftada tamamlayan Cem Güner, Arda Orkun Ulusoy, Efecan Albayrak, Beyazıt Tamer Öztürk, Gülyüz Çakar, Yiğithan Aydın, Nazlınur Buldum, Derin Özçomak, Canberk Eriş ilk 13 proje arasına girdi. Bu takım Türkiye’deyse yarı finale çıktı.

FIRST Robotics Competition (FRC) dünyanın dört bir tarafındaki lise öğrencileri için düzenlenen bir yarışmadır. Yarışmacıların ilk hafta açıklanan görevler ve yörüngelere göre robotlarını tasarlamak, inşa etmek ve programlamak için altı haftaları vardır.

TÜRKİYE’DE YARI FİNALE KALDILAR

Takımın kaptanı Cem Güner, yaptıkları robotu anlatırken, “Bu senenin teması diğer senelere göre biraz farklıydı. Bu senenin temasında 3 tane ana görev bulunuyor. İsteyenler farklı görevleri seçebiliyor, birini yapıp diğerini yapmayabiliyor. Bizim robotumuz 3 görevi de başarılı bir şekilde yapabiliyordu. İlk görev, gördüğünüz burada bir haznesi var, bu hazneden topları alabiliyor, buradan topları fırlatıyor yukarıdan, huni gibi bir şey var onun içine fırlatıyordu, burada tırmanma görevimiz var. Bir ipe, 1.80 metre - 2 metre yükseliğe tırmanmaya çalışıyorduk.

Burada da farklı bir parçayı çubuğa takmaya çalışıyoruz. Bu projeyle bir yarışmaya katıldık. Bu robotla Amerika'da yarışmaya katıldık. Türkiye'de yarı finale kaldık, Amerika'da da ilk 13 proje arasına katıldık” dedi. Robotik takım otonom görevler yapan ve uzaktan kontrol edilebilen robotlarını tamamlamak için 6 hafta boyunca ciddi çalışmalar yürüttüler.

ÇOCUKLARIN DESTEKÇİSİYİZ

Fizik öğretmeni Canan Aklan da öğrencilerinin destekçileri olduklarını belirtirken, “Biz bu turnavayı Fikret Yüksel Vakfı'nın bir standında çok merak ettiğim için, başka okulların robotları vardı. Ne yapıyorlar, öğrenelim dedik. O etapta da ilden böyle bir turnuvanın Türkiye'de düzenleneceği şeklinde bir resmi yazı geldi. Biz de "Katılalım, bu oluşumda olalım" diye karar verdik. İlk sene çok hızlı bir şekilde takım kurduk. Başlangıçta bir öğrenci seçimimiz yoktu. Bir "Model Robot Kulübü"müz vardı. Herhangi bir oluşum da yoktu. O kulüple beraber, var olan bir öğrenci grubuyla devam ettik. Geçen sene 24 kişiydik” dedi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli