Domates Onayı Geldi

Rus hükümeti, 1 Kasım'dan itibaren Türkiye'den Rusya'ya Tarım Bakanlığı'nın belirlediği miktarlarda domates ithal edilmesini onayladı.

Domates Onayı Geldi
Domates Onayı Geldi emrah

Domates yasağının kaldırılması için yürütülen süreç sona erdi. Rus hükümeti, domates ihracatının 1 Kasım'dan itibaren yapılabileceği yönünde kesin kararını verdi. 1 Kasım itibariyle Türkiye Rusya'ya domates ihracatına yeniden başlayacak.

Yapılan son anlaşmaya göre Türkiye'den Rusya'ya yıllık 50 bin ton domates ihraç edilecek.Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, domates ithalatının 1 Aralık’ta başlaması için Türkiye ile prensipte anlaşıldığını belirterek, "Bu konuda mevzuatta bazı değişiklikler yapılması gerekiyor. İlgili evraklar hazırlanıyor" demiş; domates ithalinin tarihinin öne çekilebileceğini söylemişti. Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Aleksandr Novak, 4 Türk firmasından 50 bin ton domates ithal edileceğini söylemişti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ve Rusya'nın 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşabilmesi için engelsiz ticaretin gerçekleştirilmesi ve vizesiz seyahat imkanının tekrar hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi. Büyükekşi, Rusya'nın domates ihracatı için yalnızca 4 firmaya izin vermesinin kurallara aykırı olduğunu da savunmuştu. Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliklerinden yapılan açıklamada da, "Rusya Federasyonu'nun Türkiye'den sadece 4 firmaya domates ihracatı için izin vermesi kararını kesinlikle kabul etmiyoruz." ifadesi kullanıldı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli