Bakan Tüfenkçi:Ovaköy Gümrük Kapısını Açabiliriz

IKBY'nin korsan referandumunun ardından Türkiye, sınır kapılarında Merkezi Irak hükümetiyle ortak faaliyet için çalışmalarda bulunuyor. Bu kapsamda Habur Sınır Kapısı’nın Bağdat yönetimine devir sürecini başlatan Türkiye, ayrıca Ovaköy Sınır Kapısı’nı da hayata geçirmeyi planlıyor.

Bakan Tüfenkçi:Ovaköy Gümrük Kapısını Açabiliriz
Bakan Tüfenkçi:Ovaköy Gümrük Kapısını Açabiliriz emrah

Gümrük Bakanı Tüfenkci, atılan adımlara dair yeni bilgileri paylaşarak, "Merkezi Irak hükümeti ile ikinci bir sınır kapısı açılması konusunda fikir birliği oluştu. Gerekli adımlar atıldıktan sonra Ovaköy sınır kapısı açılabilir" dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin Irak sınırında bulunan sınır kapıları için atılacak adımlara dair yeni detayları paylaştı. Tüfenkci, "Merkezi Irak hükümeti ile ikinci bir sınır kapısı açılması konusunda fikir birliği oluştu" diyerek, Ovaköy'e işaret etti. "Fikir birliği oluştu" Konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: "Bilinenin aksine bizim ticaretimizin büyük kısmı Kuzey Irak'la değil, merkezi hükümetle gerçekleşiyor.

Merkezi Irak hükümeti ile ikinci bir sınır kapısı açılması konusunda fikir birliği oluştu. Gerekli adımlar atıldıktan sonra Ovaköy sınır kapısı açılabilir" Gözler Ovaköy'de Türkiye’nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani’nin korsan referandum kararının ardından yaptırım seçenekleri gündeme gelmeye başladı. Habur'un karşısındaki Halil İbrahim Sınır Kapısı'nın devralınması için Bağdat'la süreci başlatan Türkiye, Ovaköy Sınır Kapısı'nı da açarak Barzani yönetimini devre dışı bırakacak. Koridora ticaret kalkanı Türkiye tarafından Bağdat yönetimine önerilen Habur’a alternatif sınır kapısı Ovaköy uzunca bir süredir iki ülkenin gündeminde ve kapının tesisi için gerekli çalışmalar da yapılmış durumda. Ovaköy’ü Telafer kuzey batısından Musul’a bağlayacak olan ticaret yolunun Musul’a giden ana yola bağlanması için 120 kilometrelik bir stabilize yol, uluslararası ticaret yolu haline getirilecek. Türk işadamlarının hızla yapmaya hazır olduklarını belirttikleri yolun güvenliğinin de Irak ve Türk askeri koordinasyonuyla sağlanması bekleniyor.

Ovaköy ticaret yolu, Irak’ın toprak bütünlüğüne yönelen tehditlere karşı da önemli bir stratejik hamle olacak. Bu yol ile Irak Kuzeyi-Sincar bağı tamamen koparılacak, Suriye ve Irak terörist koridoruna bir ticaret kalkanı saplanmış olacak, PKK ve PYD terör örgütleri arasındaki ikmal tamamen kesilmiş olacak, Barzani 2005 Anayasası’nda belirlenmiş sınırlarına hapsedilmiş olacak. Bağdat hükümetinin Kuzey Irak üzerindeki etki ve yetkisi daha fazla hissedilecek.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli