Avukat Serdarhan TOPO: TEOG Yerine Yeni Sistem Arayışı

Avukat Serdarhan TOPO: TEOG Yerine Yeni Sistem Arayışı
Avukat Serdarhan TOPO: TEOG Yerine Yeni Sistem Arayışı kadir

Avukat Serdarhan TOPO: Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG sınavının kalkmasıyla beraber yerine gelecek yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulundu. TEOG sınavının kalkmasından sonra netleşen tek şey, artık merkezi bir sınavın olmayacağıdır. Bu konuda açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin, üzerinde çalışan yeni modelin temelinde liseye geçişte merkezi bir sınav olmayacağı, öğrencilerin yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre liseye yerleştirileceği bir model sunulacak.

Av Serdarhan Topo;

Yeni Teog ve üniversite giriş sisteminin hukuki yönü ile ilgili olarak ele almamız gereken konulardan birisi de Teog’un nasıl gerçekleştirileceğidir. Yeni Teog ve üniversite giriş sisteminin hukuki yönüyle ilgili en çok merak edilenlerden birisi de Teog’dur.

Test Değil Klasik Sınav

TEOG Sınavı test sorulardan oluşmakta ve bir yılda iki sınav yapılmakta, bu sınavlarında ortalaması alınmaktaydı. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarından gelen açıklamaya göre, yeni sistemde test soruları değil klasik sorular sorulacak. Böylece çocukların analiz yetenekleri tartılacak. Bu soruların neticesinde mezuniyet notu hesaplanacak.

Tüm bu açıklamalar sistem arayışının önünü kesmedi. Veliler ve öğrencilere yeni sistemin nasıl olacağı konusunda hala net bir açıklama yapılmadı. Yeni sisteme ilişkin velilerin tek bildiği, artık merkezi bir sınavın yapılmayacağı. Öğrencilerin yeteneklerine ilişkin lise dönemi başlıyor. Bu sistem, üniversiteye geçişte de erken dönemde öğrencilere oldukça yardımcı olacak. Velilerin en çok endişelendiği konu, öğrencilerin erken yaşta sınav stresi ile uğraşmalarıydı. Yeni sistemle beraber, bu sorunun ortadan kalkacağı ve öğrencilerin dört yıllık lise hayatının tek bir sınava bağlı olarak değişmeyeceği netleşti. TEOG’un kalkmasıyla yeteneklerine göre liselere yerleşen çocuklar daha başarılı olacak.  

serdarhan topo teog eğitim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli