ABD Basını Yeni Uyanmaya Başladı

ABD yönetiminin vize başvurularını askıya alması ile başlaya krizin ardından ABD basını, söz konusu krizin FETÖ ile bağlantılı olduğunu yazdı. Uzun zamandır FETÖ elebaşı Gülen'e destek çıkan ve sözcülüğünü yapan ABD basını Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında yer aldığını yazdı. Washington Times gazetesi, kanıtların Gülen'in darbe girişiminin arkasında yer aldığını gösterdiğini ve yargılanması için Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini yazdı.

ABD Basını Yeni Uyanmaya Başladı
ABD Basını Yeni Uyanmaya Başladı emrah

Türkiye’nin FETÖ ile ilişkisi ortaya çıkan ABD’nin İstanbul Konsolosu çalışan Metin Topuz’u gözaltına almasından sonra, Washington yönetiminin vize krizi ile ilgili tutarsız adımı, iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi. ABD’nin Türkiye’ye yönelik vize başvurularını askıya almasına Türkiye’de mukabiliyet esasına göre vizeleri askıya aldı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi başta olmak üzere ABD’ye kaçan bütün FETÖ’cüler konusunda adım atmasını istemesinin üzerinden geçen bir yılı aşkın süreye rağmen Washington yönetimi bu konudaki sessizliğini sürdürürken, şimdiye kadar FETÖ ile ilgili gerçekleri çarpıtan ve FETÖ'nün sözcülüğünü yapan ABD basını çark etmeye başladı. Washington Times gazetesi, yaşanan son vize krizinin ve FETÖ’nün Türkiye ile ABD ilişkilerine verdiği zarara yer verdi.

Gülen’in gerçek kaydı en üst düzeyde incelenmeyi hak ediyor ve diplomatik entrikaların gölgesinde kalmamalı Washington Times gazetesinde Abraham R. Wagner imzalı haberde, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen radikal ve yolsuzluğa bulaşmış bir isim olarak nitelendiriliyor. Washington Times gazetesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüye gidişindeki en önemli nedenin de FETÖ konusu olduğunu belirtiyor.

Wagner, radikal bir isim olarak nitelendirdiği FETÖ elebaşı için “Gülen’in gerçek kaydı en üst düzeyde incelenmeyi hak ediyor. ve diplomatik entrikaların gölgesinde kalmamalı” ifadelerini kullanıyor. Ilımlı mesajların arkasına saklanan bir radikal FETÖ’ye yakın sitelerin Gülen’i ‘dindar bir Müslüman ve barışçı bir isim’ olarak nitelendirdiğini ancak WikiLeaks tarafından ortaya çıkartılan ABD Dışişleri Bakanlığı kayıtlarının Gülen’i radikal olarak nitelendirdiğini belirten Wagner, FETÖ elebaşı Gülen’i 2003’ten bu yana yakından takip eden isimlerden biri olan Foggy Bottom’un Gülen için, “Ilımlı mesajlarının arkasına radikal bir gündemi saklayan biri” dediğini ifade ediyor.

Wagner, ABD’de bulunan FETÖ’ye ait okulların Teksas, Louisiana, İllinois ve birçok yerde büyük yolsuzluklara bulaştığını ifade ediyor. Söz konusu eyaletlerde bulunan FETÖ okullarının federal soruşturmaların altında bulunduğunu belirten Wagner, milyonlarca dolarlık fonların yasa dışı şekilde kullanıldığını ifade ediyor. Yine Amerika’da FETÖ’ye yakın müteahhitlik şirketlerinin verdikleri düşük tekliflere rağmen büyük ihaleler aldıklarını belirtiyor.

15 Temmuz arkasında Gülen var, iade edilmeli 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan delillerin darbe girişiminin arkasında FETÖ elebaşı Gülen’in bulunduğunu kanıtladığını ifade eden Wagner, “Gülen bunu reddetti. Ancak kanıtlar darbe girişiminin arkasında olduğunu doğruluyor ve Gülen’in Türkiye’de yargılanması için iade edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullanıyor.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli