Katalan Lider'den İspanya Başbakanı'na Mektup

1 Ekim'de düzenlenen bağımsızlık referandumunun ardından iplerin gerildiği İspanya'da Katalonya lideri Puigdemont, İspanya Başbakanı Rajoy'a mektup yazdı. Puigdemont, mektubunda iki ay içerisinde diyaloga geçilmesi çağrısında bulundu.

Katalan Lider'den İspanya Başbakanı'na  Mektup
Katalan Lider'den İspanya Başbakanı'na  Mektup emrah

Katalonya lideri Carles Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'a mektup yazdı. Yazılan mektupta, İspanya ile Katalonya liderlerinin önümüzdeki iki ay içinde diyaloga geçmek için bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.

 

Katalan polis şefinin duruşmasının durdurulmasını isteyen Puigdemont, yazdığı mektupta Katalonya'nın bağımsızlığıyla ilgili açıkça cevap vermediği belirtildi.

 

Ne olmuştu? Katalonya, İspanya'nın tepkisine rağmen 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu için sandık başına gitti. İspanya hükümetinin yasadışı ilan ettiği ve sandıkları toplattığı referandum sonrası Katalonya'dan yapılan açıklamada halkın yüzde 90'ının 'Evet' oyu kullandığı ifade edildi.

 

Katalonya lideri Puigdemont, referandum sonrası yaptığı açıklamada referandum sonucu için "Askıya alınmış bağımsızlık hakkı elde ettik" ifadelerini kullanarak bağımsızlık ilanını ertelediklerini duyurmuştu.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli