Binada Biriken Su Zarar Verir Mi?

Su yalıtımı olmayan ya da iyi yapılmamış olan binalarda oturan insanların en sık karşılaştığı durumlardan biri bina içerisinde su birikmesi olayının söz konusu olmasıdır.

Binada Biriken Su Zarar Verir Mi?
Binada Biriken Su Zarar Verir Mi? intend

            Su yalıtımı olmayan ya da iyi yapılmamış olan binalarda oturan insanların en sık karşılaştığı durumlardan biri bina içerisinde su birikmesi olayının söz konusu olmasıdır. Böyle bir durumda ise akla binada biriken su zarar verir mi? Soru işareti zihinlerde beliriverir. Yetersiz yalıtım ya da yalıtım olmayışı gibi durumlarda binanın temelinde ya da bölümlerinde su sızması ya da birikmesi durumu, söz konusu binanın sonraki dönemlerinde büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

 Sultanbeyli su kaçağı tespiti

            Binada biriken sular, yapının zamanından önce yıpranarak yaşlanmasına sebebiyet verebilen etkiler yaratabilir. Türkiye özellikle inşaat sektöründe ciddi gelişme gösteren ülkeler arasında yerini almaktadır. Fakat inşaat sektöründe bazı durumların göz ardı edilmesi halinde sonraki yollarda bina içerisinde su birikmesi ya da temelden su sızması durumları ileride ciddi problemlere dönüşebilir nitelik sergilemektedir.

 

 Binada Su Birikmesi Neden Olur?

Sultangazi su kaçağı tespiti

            Binanın temelinin atılması sırasında çıkan suya karşı gereken önlemlerin alınmaması diğer bir ifade ile temel yalıtımının yapılmaması ya da doğru bir şekilde yapılmaması nedeniyle bina içerisine temelden sızan su birike bilmektedir. Ayrıca binanın çatı yalıtımının olmayışı ya da iyi yapılmamış olması sebebiyle bina içerisinde su birikmesi söz konusu olabilmektedir. Bina içerisinde biriken sular ya da iyi yalıtılmamış binalardan sızan sular aşındırıcı etkileri sebebiyle binanın yapısına zarar verebilecekleri gibi nem, rutubet ve küf gibi olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilmektedir.

 

 Binada Su Birikmesi Olmaması İçin Ne Yapılabilir?

 Şişli su kaçağı tespiti

            Bir binada su birikmesi sorunu varsa, bu durum binanın yalıtımsız ya da iyi bir şekilde yalıtım yapılmamış olduğunu göstermektedir. Su sızıntısı ya da birikmesi söz konusu olduğu durumlarda öncelikle ortaya çıkan durumun altında yatan sebebin belirlenmesi oldukça önemlidir. Sebep belirlendikten sonra çözüm yaratmak gerekmektedir. Ancak bina içerisine su birikmesi ve su sızıntısı olması durumlarında alınabilecek en doğru önlem profesyonel yardım almayı tercih etmek olacaktır.

 

            Sorun teşkil eden su birikmesi probleminin tecrübesizce ortadan kaldırılmaya çalışılması sonrası, çok daha ciddi problemlerin söz konusu olmasına neden olabilir. Oysa alınacak olan profesyonel yardımlar sayesinde mevcut olan sorun en doğru şekilde ve kolaylıkla engellenebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli