İstanbul'da katledilen Suriyeli gazeteci anne kızın katili yakalandı

Üsküdar'daki evlerinde öldürülen Suriye'nin önde gelen muhalif aktivisti Orouba Barakat ile 22 yaşındaki gazeteci kızı Halla Barakat'ın katili Bursa'da yakalandı. Gözaltına alınan katil zanlısının kimliğinin Ahmet Barakat olduğu ve ailenin akrabası çıktığı öğrenildi.

İstanbul'da katledilen Suriyeli gazeteci anne kızın katili yakalandı
İstanbul'da katledilen Suriyeli gazeteci anne kızın katili yakalandı emrah

Üsküdar'daki evlerinde öldürülen Suriye'nin önde gelen muhalif aktivisti Orouba Barakat ile 22 yaşındaki gazeteci Halla Barakat katili yakalandı. Katil zanlısının kimliğinin Ahmet Barakat olduğu açıklandı. Anne-kızın akrabası olduğu ortaya çıkan zanlının Esed ve istihbarat bağlantıları araştırılıyor. Asayiş Şube Cinayet Büro ekipleri, kamera görüntülerinden yola çıkarak bu sabah saat 9.30'da katil zanlısını Bursa'daki bir evde yakaladı. Cinayetten hemen sonra planlı şekilde Bursa'ya gittiği öğrenilen zanlı operasyon sırasında polise direndi.

Zanlı Barakat, sağlık kontrollerinin ardından bugün İstanbul'a getirilecek. Gözaltına alınan Ahmet Barakat Cinayet bürosu, evde yaptıkları incelemede anne ve kızını önce boğduğunu daha sonra bıçakladığını belirtmişti. Katilin, cesetlerin kokmasını engellemek amacıyla detarjan kullandığı da öğrenilmişti.

Akrabaları da Amerika'da öldürülmüştü Korkunç cinayeti dünyaya Orouba Barakat’ın kız kardeşi Shaaza Barakat duyurdu. Shaaza Barakat’ın Mavi Marmara yolcularından olduğu öğrenilirken, Şubat 2015’te Amerika’da katledilen 3 Suriye’linin de Barakat’ın akrabalarından olması dikkat çekti. Shaaza Barakat’ın yeğeni olan Deah Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve eşinin kız kardeşi Razan Muhammed Ebu Salha, ABD’de 2015 şubatında silahlı saldırı sonucu katledilmişti. Shaaza Barakat, sosyal medyadan “Bıçaklamışlar... 40 seneden beri suçluları bulur, gazetelere manşet yapar, onları ifş a ederdi. Şimdi o ve kızı Halla’nın ismi manşetlerde... Bunu yapanlar, zulüm sizi bulacak” diyerek duyurdu. Ailenin ABD'de yaşayan akrabaları Deah Shaddy Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve baldızı Razan Muhammed Ebu Salha da Craig Hicks tarafından öldürülmüştü. Esed rejiminin cezaevi katliamlarını dünyaya duyurdu 60 yaşındaki Orouba Barakat, Suriye'deki cezaevlerinde işkence gören muhaliflerle ilgili çok önemli röportajlara imza atmıştı.

Orouba, Esed rejiminin cezaevi katliamlarıyla ilgili çok sayıda belgesel ve röportajı, İngilizce ve Arapça olarak dünyaya duyurmuştu. Suriye'de iç savaşın ardından İngiltere'ye giden Orouba Barakat, bir dönem Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşadıktan sonra İstanbul'a gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli