Türkiye'nin Habur'a alternatif sınır kapısı

Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun ardından Habur'un kapatılması ihtimali gündeme geldi. Alternatif ise Ovaköy'deki "Ali Rıza Bey" sınır kapısı. Aslında resmiyette kapı var ancak personeli uzun süredir Habur'da görev yapıyor. Kapının açılması ihtimali Ovaköy'de yaşayanları da heyecanlandırdı.

Türkiye'nin Habur'a alternatif sınır kapısı
Türkiye'nin Habur'a alternatif sınır kapısı emrah

Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun ardından Habur'un kapatılması ihtimali gündeme geldi. Alternatif ise Ovaköy'deki "Ali Rıza Bey" sınır kapısı. Aslında resmiyette kapı var ancak personeli uzun süredir Habur'da görev yapıyor. Kapının açılması ihtimali Ovaköy'de yaşayanları da heyecanlandırdı. Ovaköy, Şırnak'ın Silopi ilçesine 20, Habur'a ise 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor; resmi nüfusu 272 kişi.

 

 Ancak köyde şu anda 15 hanede yaklaşık 40 kişi yaşıyor. Köyde Türkiye'den Irak'a açılan resmi bir kapı var; adı Ali Rıza Bey... Ancak fiili olarak çalışmıyor, personeli de Habur'da görev yapıyor. Ovaköy'deki sınır kapısı ile ilgili tartışmalar 20 yıldır sürüyor.

 

Bu süreçte hem Irak'tan hem de Türkiye'den heyetler zaman zaman köye giderek inceleme yaptı. Kapı şimdi yine gündemde... Dört gün önce askeri bir heyet Ovaköy'e gitti. Ovaköy'deki sınır kapısından Bağdat'a Telafer üzerinden ulaşılacak.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli