Katalonya’da Referanduma Sayılı Günler Kala

Katalonya’da Referanduma Sayılı Günler Kala İspanya’da gündem Katalanların 1 Ekim tarihinde yapacakları bağımsızlık referandumuna çevrilmiş durumdadır. İspanya 16 özerk yönetimi bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlar içinde bulunduğu konum ve nüfus itibari ile en güçlüsü Katalonya’ya özerk bölgesidir. 8 milyon nüfusu ve Akdeniz boyunca uzanan 580 km sahili bulunmaktadır. Ve ekonomik olarak tüm İspanya içerisinde en iyi durumda olan yerdir burası. Referandum süreci ise 18 ay önce anayasada kendilerine millet statüsü verilmesinin reddedilmesi ardından Katalonya meclisinde 63’e karşı 72 evet oyu ile bu sürece geçilmiştir.

Katalonya’da Referanduma Sayılı Günler Kala
Katalonya’da Referanduma Sayılı Günler Kala emrah

Barcelona’ya Ne Olacak

 

Barcelona

 

Katalonya bölgesindeki Barcelona kentinin bir takımıdır. Hepimizin bildiği üzere dünya tarafından en çok bilinen ve en çok taraftara sahip olan bir spor kulübüdür.

 

Ve Katalanların göz bebeği durumundadır. Bir nevi bağımsızlık sembolü durumundadır. İşte 1 Ekim’de referandumda evet çıkması durumunda İspanya futbol ligi yani La Liga’da mücadele eden bu dev takımın akıbetinin ne olacağı yüksek sesle tartışılır olmuştur. 3 senaryo bulunmaktadır.

 

İlk senaryoda La liga’da devam edeceğidir ki bu en zayıf olanıdır.  2. Senaryo komşusu bulunduğu Fransa 1. Liginde mücadele etmesidir. Bunda da en büyük engel ispanya’nın tutumu olacaktır. 3. Ve en kuvvetli senaryoda ise kendi liglerini kurup burada mücadele etmesidir.   Eğer

 

Katalonya bağımsızlık referandumunda

 

evet oyu çıkarsa sonuç hem İspanya ligi hem de Barcelona için oldukça sıkıntılı olacağa benzemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli