Adını şehitten aldı

Türk donanması, özellikle son yıllardaki atılımlarla dünyanın gıptayla izlediği bir deniz gücü haline geldi. Cumhuriyetin 100'üncü yılına yaklaştığımız bu yıllarda, geriye dönüp bakıldığında başarılan işlerin ne kadar büyük olduğu görülüyor. Milli tasarım, kurtarma ve yedekleme gemimiz A-583 TCG Işın; 1943 yılında yaşanan Refah faciasında şehit olan Deniz Yüzbaşı Zeki Işın’dan ismini aldı.

Adını şehitten aldı
Adını şehitten aldı emrah

Türkiye’nin denizlerdeki gücünü artırmak ve bu alandaki ihtiyaca yönelik dışa bağımlılığı azaltmak için harekete geçen devlet, yerli ve milli projelerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla özellikle son bir yılda önemli projeler bir bir hayata geçirildi. Yenisafak.com olarak sizler için her hafta bir milli veya yerli projeyi sizlere aktarıyoruz.

 

Bu hafta da geçtiğimiz günlerde Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen milli tasarım, kurtarma ve yedekleme gemimiz A-583 TCG Işın’ı ele alacağız. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi Kurtarma ve Yedekleme Gemisi (ARS) TCG Işın (A-583), 22 Temmuz 2017 tarihinde Tuzla’daki İstanbul Tersanesi’nde çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

 

Denizaltı gemilerinde meydana gelebilecek kaza ve arıza durumlarında denizaltıda kalan personelin kurtarılması amacıyla tasarlanan TCG Işın; Deniz Kuvvetleri Komutanlığının modernizasyon projeleri kapsamında Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı aracılığıyla özel sektöre inşa ettirildi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli