Mültecilerin yüzleştiği zorluklar bitmek bilmiyor

Tehlikeli Akdeniz yolculuğunu başarıyla tamamlayarak Avrupa sınırına ulaşan mültecilerin yüzleştiği zorluklar bitmiyor. Bambaşka hayallerle yola çıkan göçmenler, Balkan ülkelerindeki yaşama adapte olmaya çalışıyor.

Mültecilerin yüzleştiği zorluklar bitmek bilmiyor
Mültecilerin yüzleştiği zorluklar bitmek bilmiyor admin

Avrupa’da hayat kurmak için yola düşen binlerce mülteci Balkan ülkelerinden bir yere kıpırdayamıyor. Sınırda sıkışan binlerce mülteciden yalnızca 7 bin 600’ü Sırbistan’da yeni bir hayata başlıyor. Bunlardan birisi de Afganistan’dan gelen Faqirzada ailesi. Ailenin babası Muhammed Şafi, Almanya’da yeni bir gelecek için yola çıktıklarını söylüyor. En büyük oğulları Münih’te okuyan aile, çocuklarını görmek için dahi sınırı geçemiyor.


ÖLENE KADAR BURADAYIZ

Sırbistan’a geldikten 8 ay sonra burada uzun süre kalacaklarını anladığını belirten Muhammed Şafi, “Uzun süre burada olacağımızı düşünüp Sırpça öğrenmeye karar verdik. Ancak Avrupa Birliği’ne ulaşmak için ölene kadar burada bekleyeceğiz” diyor. Faqirzda’nın üç çocuğu, bu baharda pilot bir program çerçevesinde 25 sığınmacıya kapılarını açan Belgrad’daki ilköğretim okuluna kaydoldu.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli