Çocuk Parklarında Kauçuk Zemin Neden Gereklidir?

Giderek modernleşen çağımızda insan sağlığına da oldukça fazla önem verilmeye başlanmıştır.

Çocuk Parklarında Kauçuk Zemin Neden Gereklidir?
Çocuk Parklarında Kauçuk Zemin Neden Gereklidir? intend

Giderek modernleşen çağımızda insan sağlığına da oldukça fazla önem verilmeye başlanmıştır. Artık kum ve toprak dolu zemini olan parklardan kauçuk zemin olan çocuk parklarına geçiş yapılmıştır. Parklarda bu yer kaplamasının yapılma sebebi hem çocukların daha rahat park zemininde oynamasını sağlamak hem de çocukların toz ve toprakta oynayarak mikrop kapmalarını engellemektir.

Çocuklar malumdur ki çok hareketli ve hızlı bir şekilde oyunlarını oynarlar. Bu da çocukların sık sık düşerek kaza geçirmelerine sebep olur. Kauçuk zemin kaplama sayesinde çocukların kaza geçirmelerinin bir nebze de önüne geçilmektedir. Çünkü düşme ve çarpma durumlarında bu zeminin darbeyi emici özelliği bulunmaktadır. Kauçuk zemin üzerinde düşen bir çocuk hiçbir şekilde canı yanmadan yerden kalkar ve oyununa kaldığı yerden devam edebilir.

Çok hızlı ve kolay bir şekilde temizliğinin de yapılabiliyor olması yerinde dökme kauçuk çeşitlerinin kullanılmasını hızlandırmıştır. Çok kolay bir şekilde tamir edilebilen ve hızlı bir şekilde yerleştirmesi yapılabilen bu zemin kaplama çeşidi uzun ömürlü malzemeden yapılmaktadır.

Üzerinde uzun süre oyun oynanması veya bir şeylerin sürüklenmesi ile bozulma göstermeyen bu yer döşemesi İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde neredeyse her parkta kullanılmaktadır. Çoğu kasaba hatta ilçede de hızlı bir şekilde kauçuk zemin kaplama çeşitleri yayılmaktadır. Tüm kaplanılan alanlara farklı bir konfor getiren bu kaplama bir çok spor sahasında da kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli