Konuşarak çözebiliriz

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ile yaşanan krizin konuşarak çözülebileceğini söyledi. Almanya'yı stratejik ortak olarak tanımlayan Yıldırım, terör örgütü üyelerinin rahatça bu ülkelerde hareket etmesinin bu ilişkiye zarar verdiğini söyledi. Yıldırım, İsrail'in Mescid-i Aksa uygulamasının ise son bulması gerektiğini belirtti.

Konuşarak çözebiliriz
Konuşarak çözebiliriz admin

Başbakan Binali Yıldırım, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Yıldırım'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Almanya Türkiye ile stratejik ortaktır. Bugün de bu şekilde görmeye devam ediyoruz zaman zaman ilişkilerde gerginleşme olabiliyor benim buradan çağrım teenni ile hareket edilmesidir. Aramızdaki en büyük anlaşmazlıkların başında terör örgütü mensuplarının çok geniş alan bulması ve ülkemiz aleyhinde faaliyetlerde bulunmalarıdır. Bunun gereğini istiyoruz. Dostlarımız tarafından bunların korunuyor görünmesi Türk milletini üzer.

'Konuşarak çözebiliriz'

Dün yapılan açıklamalarda Alman şirketlerinde soruşturma başlatılmış olduğu haberi yalandır. O şirketlerden birinin ismini vatandaş duyduğunda Alman şirketi oalrak düşünmez. Bu tür açıklamalardan uzak durmak lazım. Türkiye güvenli bir ülkedir. Almanya ne kadar güvenli ise Türkiye de o kadar güvenlidir. Terörle korkutup insanların sokağa çıkmasını engellerseniz terörü sevindirirsiniz.

Aramızdaki meseleleri konuşarak çözebiliriz.

Dışişleri Bakanlığı, Alman vatandaşı Peter Steudtner’in tutuklanmasıyla ilgili Alman makamlarınca kullanılan ifadelerin kabul edilemeyeceğini ve söz konusu ifadelerin Almanya’nın hukuka yaklaşımındaki çifte standardı ortaya koyduğunu açıkladı.Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "18 Temmuz 2017 tarihinde tutuklanan Alman vatandaşı Peter Steudtner ile ilgili olarak Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarıyla Bakanlığımızda yapılan görüşmede konunun yargıya intikal ettiği, bağımsız Türk yargısına güvenilmesi gerektiği, Steudtner’in gözaltına alındığı ilk günden itibaren uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak konsolosluk himayesinin sağlanmasında herhangi bir eksiklik yaşanmadığı izah edilmiştir. Aynı konuda Berlin Büyükelçimiz de AFC Dışişleri Bakanlığına talepleri üzerine izahatta bulunmuştur" denildi.Almanya Türkiye'nin büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdıAçıklamada, gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Alman makamlarınca konuya ilişkin kabul edilemez ifadelerin kullanıldığının altı çizilerek, "Bu görüşmelerin ardından AFC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Federal Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan ve diplomatik nezaketsizliğe örnek teşkil edebilecek açıklamalarda Türk yargısına doğrudan müdahale edildiği ve haddini aşan ifadeler kullanıldığı görülmüştür. Bu açıklamaların kabul edilmesi mümkün değildir. Ülkemizde yargı yetkisinin kullanılmasında, Anayasamız çerçevesinde hiçbir organ, makam, merci veya kişinin mahkemelere emir ve talimat veremeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı teminat altına alınmıştır" ifadeleri yer aldı.Alman makamlarınca kullanılan ifadelerin Almanya’nın hukuka yaklaşımındaki çifte standardı bir kez daha ortaya koyduğunun kaydedildiği açıklamada, "Söz konusu açıklamalardaki ifadelerin, Türkiye’yi alan farklı terör örgütü mensuplarına kucak açarak, teröristlerin adalet önüne çıkarılmasını engelleyenlerin hukuka yaklaşımlarındaki çifte standardı bir kez daha ortaya koymuştur" denildi.Almanya'nın açıklamalarıAlman Dışişleri Bakanı Gabriel'in tutuklamalar üzerine yaz tatilini yarıda keserek temaslarda bulunduğu ve tutuklanan Alman vatandaşının derhal serbest bırakılmasını talep ettiği belirtilmişti.Angela Merkel, Büyükada'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan aktivistlerden Alman eğitmen Peter Steudtner için verilen kararın "tamamen haksız" olduğunu iddia ederek Merkel, "Alman hükümeti olarak bunu kınıyoruz" demişti.

Mecid-i Aksa'da İsrail uygulaması

İsrail tarafının ısrarla söylediği biz yasak uygulamaktan yana değiliz teröre karşı emniyet tedbirlerini artırdık diyorlar. Camiye gelen herkesi arasanız bu olmaz. Bu uygulama yanlıştır. Böylesine radikal bir tedbir almak, kısıtlama hiçbir sorunun çözümüne fayda sağlamaz. Tersine hoşgörüye zarar verir. Umut ederim ki her şey kısa zamanda normale döner. Gereken temaslarımızı sürdürüyoruz.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli