İyi pilav pişirmenin püf noktaları

Uzun süredir bir pilav tartışmasıdır gidiyor. Önceleri ‘nerede o eski pilavlar’ diye başlayan tartışma eski pirinçleri bulmanın artık imkansız olduğu anlaşıldıktan sonra başka bir noktaya taşındı. Yeni tartışma en iyi, en lezzetli, en sağlıklı pilavın nasıl pişireleceği ile ilgili.

İyi pilav pişirmenin püf noktaları
İyi pilav pişirmenin püf noktaları admin

Yeni nesil genç aşçıların bir çoğu doğru pilavın kavrularak yapılacağı görüşünde. Bu yöntem suda ıslatalarak nişastası alınan pirinçlerin kurutulup yağda iyice kavurulmasıyla gerçekleşiyor.

Yemek tarihçileri ve geleneksel mutfak temsilcileri ise pilavın tıpkı makarna gibi ‘salma’ usulüyle yapılması gerektiği görüşünde. 

Yeni nesil aşçılar kavurma pilavı pirincin piştikten sonra tane tane olması, nişastasının az olması ve bu pilavın bir kaç kez ısıtılmaya müsait olması nedeniyle tercih ediyor.

Salma pilav taraftarları ise tıpkı makarna gibi pişirilen pilavın lezzetli olması için yağının suyunun çok iyi ayarlanması gerektiği, bu nedenle de ustalık istediği görüşünde. 

Pilavın salma yöntemi ile pişirilmesi gerektiği görüşündeki gelenekselciler için kavurma yöntemi kolaya kaçmakdan başka bir şey değil. Üstelik kavrulan pirinç tadını da kaybediyor. 

Yeni nesil aşçılar ise salma yöntemini gereksiz zaman kaybı olarak görüyor.

Bilimadamları ise, hangi yöntem kullanılıyorsa kullanılsın, pilav yapılmadan önce mutlaka pirincin iyice yıkanarak suda bekletilmesi gerektiği görüşünde. Bilimadamlarına göre pirinci tencerede suyu çekene kadar pişirmek kalp hastalıklarına, diyabete, hatta kansere neden olabilir.

Zira pirinçte endüstriyel zehirler ve böcek ilaçlarından ötürü arsenik dahil pek çok kimyasala rastlamak mümkün. Daha önceleri pirinç piştikten sonra bu zehirlerin atıldığı sanılıyordu. Son araştırmalar ise, pirinç ancak bir gece önceden suda bekletilirse zehirlerinden arınabileceğini gösteriyor.

İyi pilav pişirmek için ip uçları...

  • Mutlaka iyi bir pirinç seçin.
  • Et ya da sebze suyu kullanacaksanız kendiniz hazırlayın
  • Pirincinizi bir gün önceden yıkayıp en az sekiz saat soğuk suda bekletin. Bu yöntemle hem pirincin nişastasından kurtulursunuz hem de pirinçin üstündeki tarımsal ilaçlardan.
  • Pilava hiç bir koşulda metal kaşık değdirmeyin. Metal kaşık pirincinizi kırdığı gibi nişastasının açığa çıkmasına ve lezzetinin bozulmasına neden olur.
  • Pilavı yaparken sarımsak kullanın. Sarımsak pilava hem aroma katacak, hem de kolay sindirmenize yardımcı olacak.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli