Access Point ile Router Arasındaki Farklar Nedir?

İnternet kullanıcılarının hemen hemen hepsinin aklına takılan bir sorudur Access Point mi almalıyım Router mı? En çok rastladığımız sorulardan biri bilirsiniz,

Access Point ile Router Arasındaki Farklar Nedir?
Access Point ile Router Arasındaki Farklar Nedir? Tanitimweb

İnternet kullanıcılarının hemen hemen hepsinin aklına takılan bir sorudur Access Point mi almalıyım Router mı? En çok rastladığımız sorulardan biri bilirsiniz, "Acaba access point alsam işimi çözebilir miyim?" ya da daha çok forum sitelerinde karşılaşırız "Şu marka model router aldım access point olarak kullanabilir miyim?" tarzı konu başlıkları fazlasıyla cevap bulur fakat bir türlü nihayete erdirilemez, sorun çözüme kavuşturulamadan vazgeçilmiş olur. Evlerde, ofislerde kullanılan modem, access point, ethernet switch, router, repeater, wifi adaptörler başlıca ağ network ekipmanlarındandır. Access pointler, routerlar, repeaterlar hangi ihtiyaca göre üretilmişlerdir, en kafa karıştıran sorulardan yalnızca bir kaçıdır. Oem ve çevre birimleri alanındaki bu yazımız tam da bu ikilemi çözebilecek açığa kavuşturabilecek sadeliktedir. Access point nedir, router nedir arasındaki farkları ayrı ayrı açıklayalım.
Access Point

Access Point Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere "erişim noktası" anlamına gelmektedir. Access point; çok sayıda bilgisayarı, akıllı telefonu, akıllı ev aletlerini, otomasyon cihazları gibi internete çıkabilen tüm cihazların internete kolay bağlanmasını sağlayan cihazlara verilen ortak isimdir. Ev kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu access point modeli en basit şekilde kablolu bağlantıyı kablosuza çevirecek bir cihazdır. Bu yüzden tek modda çalışan yalnızca kablolu girip kablosuz wifi sinyale çevirebilen access point modelleri piyasada daha çok tercih edilmektedir. Repeater, client mod, AP mod, bridge mod gibi çoklu modlarda çalışabilen access pointler basic erişim nokta cihazlarına göre daha karmaşık yapıda olduklarından kurulum aşamasında ev kullanıcılarının zorlanmasına neden olabilir. Hızlarına gelince bilgisayar ürünleri reyonlarında karşımıza ağırlıkla 150 mbps, 300 mbps, 450 mbps seçenekleri çıkmaktadır üst segmentte endüstriyel network alanında bu aktarım hızı çok daha fazla değerlere ulaşabilmektedir. Üst segment access point deyince kullanım alanlarına da değinelim. Indoor/Outdoor iç mekan/dış mekan olarak gruplandırabiliriz. Bilgisayar OEM ürünleri kategorisinde başlıca TP-Link, CNet, Tenda, Everest markalarının gold partneri olan Merter Elektronik satış sitesi www.merterelektronik.com dan en uygun access point fiyatları avantajıyla güvenle satın alabilir, ürünlerin detaylı özelliklerine ulaşabilirsiniz.
Access Point Router

Router Nedir?

Türkçe anlamı "yönlendirici" dir router cihazlarının. Router herhangi iki ağ yapısını birbirine bağlayan, ağlar arasındaki haberleşmeyi iletişimi yönledirmeyi sağlayan network yapılandırmasında başlıca rollerde görev alan ağ birimidir. Router için yönlendirici diyoruz peki router neyi yönlendiriyor buna değinelim, yönlendirme işlemi veri paketlerinin istasyonlar arasında verinin hangi yoldan gönderileceğini belirler ve verinin sorunsuz bir şekilde hedef istasyona ulaştırılmasını sağlar. Ağa bağlı cihazların bilgisayarların ip lerinden ağdaki konumlandırma işlemlerine veri paketlerinin ilgili porta yönlendirme işlemlerini yaparlar. Routerlar küçük ya da büyük ağlar arasında iletişimi kuran önemli network ekipmanlarından biridir. Ev kullanıcıları için router denilince access pointlere göre daha kompleks bir yapı akıllara gelmekte.
Vdsl Modemler
Küçük ağ yapıları için router cihazları daha çok kablolu girip hem kablosuz hem de router üzerindeki portlardan kablolu çıkış alabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde internet bağlantı hızlarındaki artış ile adsl modemlerde yerlerini vdsl modemler ve gelişmiş fiber modemlere bıraktılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli