Yeni sistem 2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek

TEOG sisteminde bu yıl başlayacak pilot uygulamayla tüm sosyal ve yöresel etkinlikler sisteme dahil edilecek. Yeni sistem 2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek.

Yeni sistem 2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek
Yeni sistem 2017-2018 eğitim öğretim yılında test edilecek admin

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sistemine geçildiğinden bu yana üzerinde çalıştığı bir uygulamada sona geldi. Bu yıl itibariyle başlayacak pilot uygulamada sosyal anlamda aktif olan öğrenciler TEOG’da daha avantajlı olacak.

Sosyal, kültürel, sanatsal bilimsel her türlü etkinliğe katılan öğrencilere TEOG puanının yanı sıra ek bir puan verilecek.

Ek puanın orta öğretim puanının yüzde 20’sini oluşturması bekleniyor. Sinemaya, konsere, müzeye, konferanslara katılan yani her tür sosyal kültürel, sportif bilimsel etkinliğe katılan öğrenci ek puan almaya hak kazanacak. Bu etkinlikler okullar tarafından ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ve federasyonların akredite ettiği özel kurumlar tarafından düzenlenebilecek.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurma kararı aldığı sosyal etkinlik merkezlerinde de düzenlenebilecek. Bu merkezler belediyeler tarafından 81 ilde en ücra köşelerde bile açılabiliyor olacak. Öğrencilerin katılımı ayrı, etkinliğe katılma ayrı, etkinlikte bir derece alma ayrı puanlandırılacak.

Örneğin karate olimpiyatlarına katılan ve karate kursuna giden bir öğrencinin aldığı puan farklı olacak. 81 ilde eşitlik sağlanması amacıyla Nevşehir’de çömlekçilik kursu, Karadeniz’de Halk oyunları kursu gibi etkinliklere katılım sağlanacak. 81 ilde pilot okullar seçilecek ve eşitliğin nasıl sağlanabileceği bu yıl test edilecek.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli