''Başçalan'' hesabının adresi Emniyet Genel Müdürlüğü çıktı

17-25 Aralık sürecinde dönemin Başbakanı Erdoğan ve hükümet aleyhine mesajlar yayınlayan "Başçalan" rumuzlu sosyal medya hesabının, Emniyet İstihbarat Dairesi'ne kayıtlı bir IP adresinden oluşturulduğu ortaya çıktı.

''Başçalan'' hesabının adresi Emniyet Genel Müdürlüğü çıktı
''Başçalan'' hesabının adresi Emniyet Genel Müdürlüğü çıktı admin

Bir dönem hükümet aleyhine yayınların yapıldığı sosyal medya hesabı "Başçalan"ın, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'nde oluşturulduğu belirlendi. Hürriyet gazetesinin haberine göre, 2014 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet aleyhine yayın yapan sosyal medya hesaplarıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Uzmanların sosyal medya hesaplarının IP adresleriyle ilgili araştırması, şüpheleri Emniyet İstihbarat Dairesi'ne yöneltti.

İnternet servis sağlayıcı şirketin 17 Nisan 2014'te gönderdiği yazı, "Başçalan" adlı sosyal medya hesabının oluşturulduğu bilgisayarın Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'ne ait olduğunu ortaya çıkardı. Sosyal medya hesabı "Başçalan" 17-25 Aralık sürecinde aktif olarak kullanılmıştı. Hükümet aleyhine mesajlar yayınlayan hesabın açıldığı IP adresi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından tespit edildi.

Adresin kime ait olduğuna ilişkin tespit için de hizmet sağlayıcıya yazı yazıldı. Servis sağlayıcı şirketin 21 Nisan 2014 tarihli yazısında söz konusu hesabın "Emniyet Genel Müdürlüğü Turan Güneş Bulvarı No: 118 aboneliğine ait olduğu tespit edilmiştir" denildi. Bilgisayarın kullanıcısının da M.B. adlı bir çalışan olduğu tespit edildi.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli