Eğitim Öğretim Hakkında Veliler Konuştu

Son yıllarda ülkemizde eğitim ve öğretime çok büyük yatırım yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili halk da memnun ancak, tek sıkıntının üniversitelerdeki teknik eğitimler ile üniversite eğitim sistemi olduğu ve özellikle de, üniversite giriş sınavı sistemi olduğu konuşuluyor.

Eğitim Öğretim Hakkında Veliler Konuştu
Eğitim Öğretim Hakkında Veliler Konuştu admin

Son yıllarda ülkemizde eğitim ve öğretime çok büyük yatırım yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili halk da memnun ancak, tek sıkıntının üniversitelerdeki teknik eğitimler ile üniversite eğitim sistemi olduğu ve özellikle de, üniversite giriş sınavı sistemi olduğu konuşuluyor. Bizler de sizler için bunu araştırdık ve herkese sormaya çalıştık. Şimdi sizlere bunları aktaracağız.

Sınav Sistemi Hariç

Zafer Akansu - Emekli '' Benim kızım da üniversiteye hazırlandı. Biz eskiden köyümüzde çok zorlandık. Okumak ciddi anlamda zordu. En azından bu konuda rahat davranabiliyorsunuz ve çocukların okulları daha güzel oldu. Ancak, üniversiteye giriş hala problemli. Benim kızım üniversiteye kadar takdir getirdi. Şimdi sosyoloji okuyor, ama istediği bölüm diş hekimliği idi. İki sene olmayınca, vazgeçti. Acısı da baba bunu yapmak zorundayım demesiydi. ''

Konu ile ilgili araştırmalarımızda, özellikle bir çok öğrencinin bu konuda sıkıntılar yaşadığı ve çok başarılı öğrencilerin bile istedikleri bölümde okuyamadıkları konuşuluyor. Özellikle sınav sonucu gelmeden, gençlerin istedikleri bölümü seçemedikleri konuşuluyor. Bizler de bu konu ile ilgili üniversitelerde konuşmalar yaptık.

Sınav Sistemi Sayesinde

Öğrencilerle de bu konularda konuşmalar yaptık ve sizler için çok net bilgiler aldık. Bunları da sizlerle paylaşacağız.

Hatice Saranlı - Üniversite Öğrencisi''Zorluydu. En azından okumanın bu kadar zor olduğunu tahmin etmiyorduk. Elbette okumak kolay bir şey değil ama okumak isteyene de farklı şekillerde gelecekler sunulması çok enteresan. Yani, psikoloji okumak isteyene sen felsefe okuyabilirsin denmesi çok enteresan. Sadece bir kaç saatlik bir sınavla geleceğimiz tayin edildi. Ben işletme okuyorum, ancak, Türk Dili Edebiyatı istiyordum.'' diye konuştu.

Gerçekten de bir kaç öğrenci ile yaptığımız röportajda yine öğrenciler aynı konularda konuşurken, bir an önce sınav sisteminin değiştirilmesini özelilkle ön plana alıyorlar. Teknik olarak istemiş olduğunuz bir bölümde yer almak, ya da istediğiniz doğru eğitimi almak için, üniversiteye hazırlık süreci ve o psikolojiyi kaldırabilmek gerçekten de çok önemli ve çok dikkat çeken bir durum olduğu da gözlerden kaçmıyor. Bakalım ileriki yıllarda bu konuda gerekli önlemler alınacak mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli