Rusya Ligleri

Rusya ligleri, ülkenin geniş bir coğrafyaya yayılması nedeni ile diğer pek çok ülkeden farklı bir sistem ile işler. Toplamda 4 seviyeden oluşan liglerde, en al seviyede bulunan 10 alt lig şu şekilde sıralanabilir;

Rusya Ligleri
Rusya Ligleri Tanitimweb

Rusya ligleri, ülkenin geniş bir coğrafyaya yayılması nedeni ile diğer pek çok ülkeden farklı bir sistem ile işler. Toplamda 4 seviyeden oluşan liglerde, en al seviyede bulunan 10 alt lig şu şekilde sıralanabilir; Kuzey Batı, Altın Yüzük, Moskova Merkez, Moskova Oblast Merkez, Güney, Çernozemye, Ural  ve Batı Sibirya, Privoljye, Uzak Doğu ve Sibirya.

 

En alt seviyedeki bu on ligden üst lige çıkmaya hak kazananlar, üçüncü seviye olan 2. lige yükselirler. Ancak her ligin üst ligi farklıdır. İkişerli gruplar halinde bağlı oldukları üst lige çıkar takımlar. Örneğin Güney liginden yükselen takım Güney ikinci ligine çıkar. Ancak Uzak Doğu alt liginden yükselen takım Doğu 2. ligine yükselir. Kısacası Rusya liglerinde beş adet farklı 2. lig bulunmaktadır. Bunlar; Batı, Güney, Doğu, Merkez ve Ural - Poviljye 2. ligleridir.

 

2. liglerden çıkan birincilerin kendi aralarında yaptıkları üst lige çıkma mücadelesi sonucu belirlenen birinci, bir üst lig olan 1. lige yükselir ki; burada toplamda 22 kulüp bulunmaktadır. Her yıl bu 22 kulüp arasında yapılan müsabakalar sonucu üst lige çıkmaya hak kazanan üç takım ile üst ligin son üçü yer değiştirmiş olur. Rusya ligi maçları izlemek için bağlantıyı tıklayınız.

 

Çempionat Rossii Po Ligi

 

Rusya lig sisteminin en üst ligi olan Premier Lig, Rusya’da çempionat rossii po futbol olarak bilinir. Bu ligde diğer ülkelerdekinden farklı ve daha az sayıda, 16 kulüp bulunmaktadır. 45.000’in üstünde futbol takımı bulunan ülkede, bu ligde sadece 16 kulüp yer alır.

 

Çempionat Rossii Po’da her sezon, 15 ve 16. olan takımlar direk küme düşerler. 13 ve 14. olan takımlar arasında yapılan çift maç ile küme düşecek olan üçüncü takım belirlenir.

 

Her sezon sonunda şampiyon olan kulüp diğer ülkelerde olduğu gibi, UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarına katılır. UEFA Şampiyonlar ligi maçları izlemek için bağlantıyı tıklayınız.

 

Sezonun Devreleri

 

Pekçok ülkede ağustos ayında başlayan futbol sezonu Rusya’da temmuz ayında başlar ve yine diğerlerinde olduğu gibi mayıs ayında son bulur. Ancak çetin kış koşulları nedeni ile iki devre arasındaki yarıyıl tatili daha uzun olarak aralıkta başlayan tatil, mart ayına kadar devam eder.

 

Sonuç olarak UEFA şampiyonlar ligi ve UEFA Avrupa ligi müsabakalarında yer bulan Rusya futbolu, kendi içinde farklı bir sistem ile işlemektedir. UEFA Avrupa ligi maçları izlemek için linki tıklayın. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli