İngiltere'de 13 dolara alınan yüzük açık arttırmada 3 milyona satıldı

Yıllar önce bir ikinci el pazarından 13 (46 lira) dolara alınan yüzük 19. yüzyıla ait bir elmas çıktı. Yüzük açık artırmada 848 bin dolara (3 milyon lira) satıldı.

İngiltere'de 13 dolara alınan yüzük açık arttırmada 3 milyona satıldı
İngiltere'de 13 dolara alınan yüzük açık arttırmada 3 milyona satıldı admin

İngiltere'de 1980'li yılların başında 13 dolara alınan yüzük yıllar sonra açık arttırmada bir servete satıldı. Adının açıklanmasını istemeyen yüzüğün sahibi ikinci el pazarında aldığı yüzüğün ne kadar değerli olduğu yıllar sonra kuyumcuya gittiğinde farketti.

Daha sonra yüzüğün gerçek değerini tespit etmeye çalışan sahibi elmas yüzüğünün 19. yüzyıla ait olduğunu öğrendi. Dünya genelinde nadir ürünleri açık artırmayla satan Sotheby's müzayede evine getirilen yüzük burada 848 bin dolara satıldı. 

Müzayede evinin uzmanları tarafından önce 250 bin ardından 450 bin dolar başlangıç değeri biçilen yüzük açık artırma sonucu 848 bin dolara alıcısını bulmuş oldu. 

Sotheby's müzayede evinin değerli taşlardan sorumlusu Jessica Wyndham, "Elmasları düşünürken modern kesim şekilleri aklımıza geliyor. Bu yüzük zaman içerisinde kirlenmiş ve rengini kaybetmiş durumda. Kesim tarzı da çok farklı çünkü yüzüğün tasarımcıları onu mum ışığında bütün ihtişamını ortaya koysun diye kesmişler bizim yapay beyaz ışığımız için değil" ifadelerini kullandı. 

Yüzüğün yeni sahibinin elması yeniden kestireceği ve bu nedenle değerinin daha da fazla olacağı belirtildi.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli