Paris Anlaşmasından Çekilme Kararına Tepkiler

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın çevre kirliliğini önleme konusuna ilişkin yapılmış olan Paris Antlaşmasından çekilme kararını açıklamasının ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

Paris Anlaşmasından Çekilme Kararına Tepkiler
Paris Anlaşmasından Çekilme Kararına Tepkiler admin

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın çevre kirliliğini önleme konusuna ilişkin yapılmış olan Paris Antlaşmasından çekilme kararını açıklamasının ardından tepkiler çığ gibi büyüdü. Sivil toplum örgütlerinden siyasilere ve büyük şirketlerin CEO’larına ve devlet adamlarına kadar birçok kesimden tepkiler yükseldi. ABD Başkanı’nın bu kararı almadaki gerekçesinde ise bu anlaşmanın amacının çevreyi korumak olmadığı aksine ABD’nin menfaatlerini zedelemek ve diğer ülkelerin rekabette Amerika’yı yakalamasını sağlamak olduğu maddelerine yer verildi.

Eyaletlerden Tepki

Trump’ın bu kararına karşı yükselen tepkilere yerel yönetimler de dahil oldu. California gibi büyük şehirlerin de yer aldığı bu listede tam olarak 81 şehir yer almakta. Bu şehirler Trump’ın kararının aksine Paris Anlaşmasına uyacakları yönünde kararname imzaladılar. Hatta işin ilginç tarafı ise Trump’ın bu anlaşmadan çekilme kararını açıkladığı sırada ‘ ben Paris’in değil Pittsburgh’ın çıkarlarını korumak için seçildim’ şeklinde kullandığı bir ifade de geçen Pittsburgh da Paris Anlaşmasına uyacaklarını dile getirdi. Trump ise yeni bir Paris Anlaşması hazırlanmasını istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli