PISA Sıralaması Ölçücü Değil

31 Mayıs Çarşamba günü meclis kürsüsünden konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz PISA sıralaması hakkında ölçülü olmadığını dile getirdi.

PISA Sıralaması Ölçücü Değil
PISA Sıralaması Ölçücü Değil admin

31 Mayıs Çarşamba günü meclis kürsüsünden konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz PISA sıralaması hakkında ölçülü olmadığını dile getirdi. Bu sıralamada kıstas alınan ölçülere göre yapılan değerlendirmeler neticesinde Vietnam’ın ABD’den önde olduğu görülmektedir. Bunun mantıklı olmadığını dile getiren Yılmaz aynı zamanda dünyada en iyi eğitimin ABD’de yer aldığını da sözlerine ekledi.

Ekonomi İçin Eğitim

Konuşmasında eğitimin amacı konusuna da değinen Yılmaz eğitimin geliri artırmak için var olduğunu dile getirdi. OECD’nin 72 ülke arasında yapılan sıralamalarda matematik alanında 49 fen alanında ise 52.sırada yer almasını PISA’nın ölçücü olmadığını söyleyerek vurguladı. Sözleri arasında PISA sıralamasına göre Elbistan Fen Lisesi öğrencilerinin Japonya’daki öğrencileri geçtiğini ekleyerek bir karşılaşma da yapan Yılmaz Güneydoğu’daki eğitime de değindi. Güneydoğu’da sunulan çoğu kamu hizmetinin beğenilmemesine rağmen eğitimin yine bir nebze daha iyi olduğunu vurguladı. Ayrıca 2012 yılında yapılan PISA sonucuna göre ülkemizin sıralamada 10 sıra gerilediği görülmektedir. Bu da OECD ülkeleri arasında oldukça geride olduğumuzu göstermektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli