Mehmet Demirkol: 3 doğru transfer ayağa kaldırır

Mehmet Demirkol, Fanatik gazetesindeki yazısında Galatasaray'ın yeni sezonda uygulaması gereken transfer politikasını değerlendirdi. Demikol'a göre 3 doğru transfer takımı ayağa kaldırır.

Mehmet Demirkol: 3 doğru transfer ayağa kaldırır
Mehmet Demirkol: 3 doğru transfer ayağa kaldırır admin

Mehmet Demirkol, Fanatik gazetesindeki yazısında Galatasaray'ın yeni sezonda uygulaması gereken transfer politikasını değerlendirdi. Demikol'a göre 3 doğru transfer takımı ayağa kaldırır.

Mehmet DemirkolGalatasaray'ın yeni sezonda uygulaması gereken transfer politikasını değerlendirdi: İşin temeli lider stoper, çok iyi bir çapa ve mücadeleci bir golcü. 3 doğru transfer takımı ayağa kaldırır. Ama asıl mesele, kimlerin önümüzdeki sene takımda kalacağı. Muslera hariç, Sneijder dahil herkes gidebilir...

Her yıl bu dönemlerde gazetem benden büyük takımların hangi pozisyonlara transfer ihtiyacı olduğu yönünde yazılar ister. Bu yıl Galatasaray açısından bu soruya cevap vermek oldukça zor. Çünkü açık konuşmak gerekirse Muslera dışında hiçbir pozisyonda herkesin yüzde 100 emin olduğu bir oyuncu yok. Ancak buna karşı çıkmak ve şunu söylemek de mümkün: Bu takım bu kadar standartsız futbol oynayacak kadar kötü bir ekip değil. Dolayısıyla eldeki tüm oyuncular değerlendirilebilir. Bunun örnekleri çoktur. Galatasaray tarihinde de...

96’da Terim takımın başına geçtiğinde Sarı-Kırmızılılar’da 8-9 oyuncu satış listesindeydi. Taraftar kadrodan büyük oranda umudunu kesmişti. Ancak bazı takviyelerle bu oyuncuların hemen tamamı UEFA Şampiyonluğu’na giden yolun önemli kilometre taşları oldular.

FUTBOL AKLI BUNA CEVAP VERMELİ

Dolayısıyla burada Galatasaray Futbol aklının cevap vermesi gereken konu nereye transfer yapılacağından ziyade kimlerin önümüzdeki sene planlamasında takımda kalacağı... Galatasaray hangi oyuncuların potansiyeline güveniyor?

1- Sneijder, Hagi veya Alex

Bu çerçevede temel karar şu: Sneijder ve Selçuk ilk 11 mi oynayacak? Eğer öyleyse ideal diziliş 4-5-1 ya da 3-4-2-1 olabilir. Sneijder’i bir dönemin Hagi’si ya da Alex’i gibi kullanmak mümkün. Burada yapılması gerekenler var tabii. Tolga ya da De Jong ya 2 üst seviyeye çıkacaklar ya da buraya iki yönlü en az 2 oyuncu alınacak.

2- Savunmanın kaptanı yok

Stoperde eldeki oyuncular hep destek eleman. Direkt savunma kooridanatörü ya da kaptanı yok. Ujfalusi’den alınana benzer bir oyun performansı ve liderlik, savunmada Ahmet ya da Serdar Aziz’i bir üst seviyeye çıkartabilir.

3- Omurgayı sağlam tutmalı

Galatasaray son şampiyonluklarında, olmazsa olmazı bize göstermişti. Omurgayı sağlam tut! Ujfa - Semih / Selçuk - Melo / Necati - Elmander... Hem topla iyi hem savaşan bir ekip. Bir daha bu sağlamlığa ve güvenilirliğe sahip bir omurga kuramadılar. Eğer bu sağlanırsa Bruma’nın da, Linnes’in de, Yasin’in de, Sinan’ın da kullanılabileceğini düşünüyorum.

4- Bir kanat oyuncusu şart

Bu yüzden işin temeli lider stoper, çok iyi bir çapa ve mücadeleci bir golcü. 3 doğru transfer takımı ayağa kaldırır. Oyun kurabilen ve 3’lü savunmada orta sahanın solunu da oynayabilecek bir kanat oyuncusu şart.

5- Linnes bile katkı verir

Rollerin iyi paylaşıldığı, görevlerin belirgin olduğu bir takımda Linnes katkı verir. Daha iyisini bulmak da kolay değil. Tabii oyuncunun mutsuzluğuna çare bulmak şart. Carole için aynı şeyi söyleyemem. Sağına atılan her topta geçiliyor. Galatasaray seviyesinde değil. Dediğim gibi Muslera hariç, Sneijder dahil herkes gidebilir. Ancak sorun çözülmez. Galatasaray’ın futbol aklı hangi takviyelerin eldeki hangi oyuncuların performansını maksimize edeceğini bulmalı. Asıl çözüm burada.

NTVSPOR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli