Çipras ile Erdoğan Görüşmesi

Erdoğan’ın Çin ziyareti kapsamında diğer ülkelerin başkanları ile görüşmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Çipras ile Erdoğan Görüşmesi
Çipras ile Erdoğan Görüşmesi admin

Erdoğan’ın Çin ziyareti kapsamında diğer ülkelerin başkanları ile görüşmesi de dikkatlerden kaçmadı. Bu kapsamda Putin ve Aleksis Çipras ile de görüşen Erdoğan’ın Çipras görüşmesine dair ayrıntılar netleşti. Bu kapsamda temel iki konunun varlığından söz edebiliriz. Bunlardan ilki Yunanistan’ın iade etmediği darbeci askerler konusu iken ikinci konuda Kıbrıs sorunu ile alakalı idi.

Darbecilerin İadesi

15 Temmuz darbe girişimi ardından Yunanistan’a sığınan darbeciler hala Yunanistan tarafından korunmakta ve iade edilmemekte. Türkiye’nin yoğun taleplerine rağmen iade sürecinin gerçekleşmemiş olması Erdoğan ile Çipras görüşmesinin de odak noktalarından birisi idi. Ancak bu görüşmelerden de olumlu bir sonuç çıkmadı.

Bu konunun yanı sıra Kıbrıs sorunu ile alakalı olarak yapılan görüşmeler neticesinde olumlu adımlar atılması ve çözüm bulunması kararlaştırıldı. Ancak bu durum ne kadar başarıya ulaşacak bunu şimdiden kestirmek zor. Zira yıllardan beri süregelen bir sorunun çözümü için geniş kapsamlı bir mutabakat sağlanması gerekir. Tarafların isteklerinden taviz vermeden bu sorunu nasıl çözecekleri ise merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli