Wi-Fi’den Li-Fi’ye

İnternet erişimi günümüzde temel insan haklarından biri olarak kabul ediliyor. Yıllar geçtikçe çok daha fazla insan internetli oluyor.

Wi-Fi’den Li-Fi’ye
Wi-Fi’den Li-Fi’ye admin

İnternet erişimi günümüzde temel insan haklarından biri olarak kabul ediliyor. Yıllar geçtikçe çok daha fazla insan internetli oluyor. Bu durum nesnelerin internetini daha da yaygınlaştırıyor. Bu da doğal olarak verilerin cihazlara aktarılması için Wi-Fi ağlarının yoğun talep karşısında yavaşlamasını kaçınılmaz kılıyor. 

Üzerinde çalışmaların yoğunlaştırıldığı yeni bir sistem olan Li-Fi kablosuz bağlantı teknolojisinin yavaşlamaya çözüm olacağı düşünülüyor. Alman asıllı Prof. Dr. Harald Haas Li-Fi teriminin mucidi. Bu terimi 2011 yılında ortaya atan bilim insanı Haas bu sistemin geleceğinden o kadar emin ki  çalışmaları bu inancı doğrultusunda sürdürüyor. Öncelikli özelliği internete bağlanmak için radyo sinyalleri yerine LED ışık kullanan teknolojiye dayanması olan sistem mikro çipli bir LED ışığının elektromanyetik boyuttaki dalgaların görülebilir bölümünü kullanarak veri gönderiyor. Düşünülen bu sistem işletmelere çok fazla avantaj sunuyor. Bu avantajlar arasında geliştirilmiş güvenlik bile var. Işık aracılığı ile veri göndermek ve almak. Bilindiği gibi ışık duvardan geçmez.

Ayrıca Wi-Fi’nin kullanımı için uygun olmayan alanlarda kullanılabilir olması yeni sistemin artı avantajlarından.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli