29 Aralık Çeyrek altın ne kadar?

Yatırımcılar çeyrek ve gram altını yakından takip ederken, sabah saatlerinde çeyrek altın ne kadar oldu? İşte 28 Aralık'taki oranlar...

29 Aralık Çeyrek altın ne kadar?
29 Aralık Çeyrek altın ne kadar?

28 Aralık sabah saatlerinde altın fiyatlarında dalgalanma devam ediyor mu? FED faiz artırımından sonra altın oranlarındaki dalgalanma devam ederken, Finans Analisti İslam Memiş "sakin" seyrin ne zamana kadar devam edeceğini açıkladı. Yatay seyir yıl sonuna kadar devam edecek. Yatırımcılar çeyrek ve gram altını yakından takip ederken, sabah saatlerinde çeyrek altın ne kadar oldu? İşte 28 Aralık'taki oranlar...


Altın fiyatları 28 Aralık 2016 tarihinde son durumu aşağıda yer almaktadır.
Sabah 11:12 itibariyle, altın ons’ta yükseliş var; genel olarak yüzde 0.30 oranında yükseliyor; 1142.6700 liradan satılmaktadır. Gram altında oran yüzde 0.64 arttı; 129.81 liradan satılmaktadır. Çeyrek altında satış fiyatı 209.6681 lira. Yarım altın 28 Aralık sabah saatlerinde 419.5434 liradan işlem görmekte (Geçen hafta 413 lira idi). Tam altın, Cumhuriyet altınına satış fiyatı olarak yaklaşmaya devam ediyor: 839.0868 lira. Cumhuriyet altını iki hafta önce 950 liradan satılırken bugün 867.241 liradan (dün 863 liradan işlem görmekteydi) satılmakta. Ayar bilezik altında ise hafif bir yükseliş gözükmekte gramı 118.887 liradan satılmakta.

Neden çeyrek altın?

Türkiye'de vatandaşların en çok kullandığı altın türü çeyrek olarak biliniyor. Uzmanlara göre, altının Türklerdeki yeri ve önemi büyük olduğu için, ne ucuz bir altın alma isteğindeler ne de pahalı. Çeyrek altın hem alınabilecek bir durumu var hem de en çok kullanılan altın türü. Düğünlerde, sünnetlerde, özel günlerde, yardım amaçlı zamanlarda kullanılan en değerli altın türüdür.

Altının Osmanlı’daki değeri
Osmanlı zamanında Orhan Bey ile altına geçen halk, zaman dilimi içerisinde sarraf alanında lonca teşkilatı üzerinden kendini geliştirmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman zamanından sonra, sarraf işleriyle uğraşan insanların çoğu altını kendi arasında ayırmaya başladı. Sultani denilen bu altınlara, Tam sultani, yarım sultani, çeyrek sultani ile sınıflara ayıran sarraflar, bu sayede altın piyasasındaki düzensizliği sona erdirmek istemişlerdir.

Kaynak:cnntürk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli