Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan sert çıkış !

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu Toplantısı ardından gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan sert çıkış !
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan sert çıkış !

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu Toplantısı ardından gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, "Kusura bakmasınlar, bazı arkadaşlar da medyadaki bazı arkadaşlar da lütfen ayaklarını denk alsınlar. Özellikle sosyal medya sorumsuzca yayın yapılacak bir alan değildir. Türkiye, DEAŞ ile fiilen sahada bir savaş halindedir." dedi.


 Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamada bulundu, soruları yanıtladı.

Anayasa değişikliğinin Türkiye'de etkin bir yönetim modeli kurulması için talep edilmiş olan bir değişiklik olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"MHP ile anayasa konusundaki görüşmelerimiz başından itibaren son derece açık ve şeffaf bir şekilde yürüyor. Başta belirlenen prensipler çerçevesinde herhangi bir sapma söz konusu değildir. Genel bir mutabakat, tam bir mutabakat içerisinde MHP, zaten Meclise inmiş olan, artık komisyonda da görüşülmeye başlanmış olan bu anayasa paketine destek vermeyi sürdürecektir."

"MİLLET DE 'EVET' DERSE MANİ OLMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ"
Anayasa değişiklik teklifine ilişkin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in açıklamalarıyla MHP Genel Başkan Yardımcı Sadir Durmaz'ın sosyal medya üzerinden referandum için tarih vermesi konusunda görüşleri sorulan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki süreç önemli bir noktadır. İnşallah Türkiye, çok kısa bir süre içerisinde anayasa görüşmelerini tamamlayıp, referanduma gidecek. 367'yi aşsa bile referanduma gidecek. Burada herkesin sözlerine dikkat etmesi lazım. Bu anayasa değişikliği Türkiye'de etkin bir yönetim modeli kurulması için talep edilmiş olan bir değişikliktir. Desteği parlamentodaki milletvekilleri verirse bu anayasa değişiklik teklifi millete gider. Millet de 'evet' derse buna mani olmaya kimsenin gücü yetmez. Milletten başka hiçbir güç bu memlekette yoktur. Herkesin üslubuna dikkat etmesi lazım. Biz bu anayasa meselesini toplumda kamplaşma meselesi değil, bir bütünleşme meselesi olarak görüyoruz"

"EL BAB OPERASYONU SAVSAKLANIYOR DEĞİL"

Musul operasyonunun durgunluk süreci yaşadığı ve DEAŞ'ın asıl güçlerini El Bab'a kaydırdığı yönündeki iddialar sorulan Kurtulmuş, "Musul'da DEAŞ çok kuvvetli şekilde direnç gösterdiği için Musul operasyonu zaten bitirilemedi. DEAŞ unsurları Musul'dan ayrıldılar, diye El Bab operasyonu savsaklanıyor değil. Musul'daki DEAŞ unsurları oradaki varlıklarını sürdürüyor. Bu bilgi, yanlış bir bilgidir. Türkiye, El Bab operasyonuyla ilgili, Fırat Kalkanı operasyonunun bütün ayaklarıyla ilgili, bütün tarafları zamanında, vaktinden önce bilgilendirmektedir" dedi.

"KİMSE YARDIM ETMESE DE TÜRKİYE, EL BAB OPERASYONUNU ÇÖZEBİLECEK NOKTADA"

El Bab operasyonuna koalisyon güçlerinden destek gelmediği bilgisi üzerinden ABD ile bu konuda herhangi bir görüşme yapılıp yapılmadığı sorulan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Münbiç'ten PYD unsurlarının çıkarılması için şu anda çok seri görüşmeler sürdürülüyor. Başta verilen söz çerçevesinde PYD unsurlarının Fırat'ın doğusuna gitmesini sağlayacak sonuç, inşallah elde edilecektir. Türkiye'yi bir dönem dışarıdan hava koalisyonu destekledi. Türkiye'ye kimse yardım etmese de Türkiye bu bölgeleri kendi ulusal güvenlik meselesi olarak gördüğü için Türkiye, El Bab operasyonunu da milli birikimleriyle çözebilecek bir noktadadır. Tabi ki çok kolay değil, hepimiz farkındayız. İnşallah hep beraber bu desteği vereceğiz ve El Bab'ın Türkiye'nin ulusal güvenliğinin bir parçası olduğunu da hiçbir zaman unutmayacağız" diye konuştu.

"SAVAŞ STRATEJİSTİ GİBİ YORUMLAR YAPMALARINI DOĞRU BULMAM"

Halep'te bulunan bazı silahlı grupların, El Bab harekatına destek vermek üzere bölgeye geçtiğine ilişkin haberlerin doğru olup olmadığı sorulan Kurtulmuş, "Sahanın son derece karmaşık olduğunu görmemiz lazım. Bu coğrafyada sürdürülmesi gereken Musul operasyonu gibi, Rakka operasyonu gibi El Bab operasyonu gibi 3 önemli operasyonun olduğunu biliyoruz. Birilerinin herhangi bir şekilde oturarak ya da birtakım sosyal medya bilgilerine dayanarak, bir savaş stratejisti gibi yorumlar yapmalarını doğru bulmam. 3 önemli şehirde de Musul'da, Rakka'da, El Bab'da uluslararası camia bir an evvel DEAŞ'ı buralardan temizlemek için iş birliği yapıyor. Ümit ederim ki sonuç elde ederiz" diye konuştu.

SURİYE'DE ÇEKİLDİĞİ İDDİA EDİLEN GÖRÜNTÜLER

Bir gazetecinin 'DEAŞ'ın kendi sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı görüntüler vardı. Resmi açıklama gelmedi. Bir değerlendirmeniz olur mu?' sorusunu yanıtlayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bu video görüntüleriyle ilgili henüz TSK, Milli Savunma Bakanlığı tarafından teyit edilmiş, netleşmiş bir bilgi yoktur. Zaten teyit edilmiş bir bilgi olsa bunu kamuoyuyla paylaşırız. Bu tür terör örgütleri, dünyanın en aşağılık, en kirli mekanizmaları. Olsun olmasın herhangi bir video görüntüsünü yayınlayarak, zaten ne yapmak istiyor? Halka korku salmak , halkı çaresizliğe itmek istiyor"

"AYAKLARINI DENK ALSINLAR"

"Kusura bakmasınlar, bazı arkadaşlar da medyadaki bazı arkadaşlar da lütfen ayaklarını denk alsınlar. Özellikle sosyal medya sorumsuzca yayın yapılacak bir alan değildir. Türkiye, DEAŞ ile fiilen sahada bir savaş halindedir. Oturduğu sıcak masaların üstünde, uyduruk görüntüler üzerinden propagandalarla Türk halkının moralini bozmaya çalışmak vatanseverlik değildir."

.Kaynak:kanala haber

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli