Arabuluculuk ücret tarifesi ne kadar oldu !

Arabuluculuk faaliyetini yürütenlere yeni yılda yapılacak ödemeye ilişkin asgari ücret tarifesi belil oldu. Aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya taraf başına saatlik (ilk üç saate kadar) 120 lira, takip eden her saat için 90 lira ödenecek.

Arabuluculuk ücret tarifesi ne kadar oldu !
Arabuluculuk ücret tarifesi ne kadar oldu !

 

Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde görev alan,  arabulucular siciline kayıtlı kişilere, arabuluculuk faaliyetleri için 2017'de  yapılacak ödemeye ilişkin asgari ücret tarifesi belli oldu.  "2017 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi" Resmi gazete'nin  mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, özel hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla  çözümlenmesinde, arabulucu ile uyuşmazlığın tarafları arasında geçerli bir ücret  sözleşmesi yapılmadığında veya ücret miktarı konusunda arabulucu ile taraflar  arasında ihtilaf bulunan durumlarda söz konusu tarifedeki hükümler uygulanacak.


Arabuluculuk faaliyeti süresince arabulucu tarafından düzenlenen evrak  ve yapılan diğer işlemler ayrı ücreti gerektirmeyecek. Arabulucu, arabuluculuk süreci başlamadan önce yapmış olduğu  masrafları arabuluculuk teklifinde bulunan taraf veya taraflardan isteyebilecek.Arabulucu, arabuluculuk sürecine ilişkin olarak belirli kişiler için  aracılık yapma veya belirli kişileri tavsiye etmenin karşılığı olarak herhangi  bir ücret talep edemeyecek. Aksi kararlaştırılmadıkça arabuluculuk ücreti  taraflarca eşit ödenecek. Somut bir uyuşmazlıkla ilgili arabuluculuk faaliyetinin yürütülmesi  sırasında, yeni uyuşmazlık konularının ortaya çıkması halinde, her bir uyuşmazlık  için ayrı ücret verilecek.

  İŞTE ÜCRET TARİFESİ... 

  Aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya   taraf başına saatlik (ilk üç saate kadar) 120 lira, takip eden her saat için 90   lira ödenecek.  Bu rakam ticari uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 240,   takip eden her saat için 180, ticari uyuşmazlığın taraflarının tümü sermaye   şirketiyse saatlik (ilk üç saate kadar) 290, takip eden her saat için 220, diğer  tüm uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 150, takip eden her saat için   110 lira olacak.Söz konusu tarife 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.

13 BİN KİŞİ GÖREV YAPACAK!

2017’nin ocak ayında yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Türkiye'de 13 bin kişininin arabuluculuk yapması bekleniyor. Bu sayede 400 bine yakın iş dosyası önce arabuluculuk yöntemiyle çözülecek. 

NASIL BAŞVURULACAK? 

İş uyuşmazlığı sorunu yaşayan çalışan ya da işveren, işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvuracak. Uzlaşmazlık yaşayan taraflar, komisyonlarda hazır bulunan listelerden bir arabulucu üzerinde anlaşacak.

kaynak:milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli