Estetik burun ameliyatı Herkese yapılan ameliyat aynı mı?

Güzel görünmek ve hissetmek herkesin en doğal hakkıdır. Bu nedenle son yıllarda kadınlar kadar erkeklerde de estetik burun ameliyatına ilgi gösteriyor. Estetik burun ameliyatı kendine güveni ve başarıyı artırıyor

Estetik burun ameliyatı Herkese yapılan ameliyat aynı mı?
Estetik burun ameliyatı Herkese yapılan ameliyat aynı mı?

Güzel görünmek ve hissetmek herkesin en doğal hakkıdır. Bu nedenle son yıllarda kadınlar kadar erkeklerde de estetik burun ameliyatına ilgi gösteriyor. Günümüzde artık ilerleyen teknoloji ile beraber hem nefes almaya yönelik hem de estetik dış görünümü düzeltmek için estetik burun ameliyatları sıklıkla yapılmakta, sonrasında lazer cilt yenileme ve bakımı ile mükemmele yakın bir yüz ifadesi elde edilebilmektedir. 

Peki, bu ameliyatı hangi doktorlara yaptırmalı? 

Son zamanlarda Kendilerini Fasiyal Plastik Cerrah olarak adlandıran Kulak Burun Boğaz(KBB) uzmanları, bu estetik ameliyatı artan sayı ile yapmaktadır. Konunun derinine inildiğinde ülkemizde Fasiyal Plastik Cerrahi adında uzmanlık veya bilim dalı bulunmamaktadır. Estetik yüz cerrahi uygulamaları KBB eğitim müfredatlarına daha yeni girmiştir.  Yani hali hazırda bu işlemleri yapan kulak burun boğaz uzmanları asistanlık dönmelerinde bu eğitimi almamışlardır.  Sonradan kendi çabaları ile bu işe soyunmuşlardır. Tabi aralarında bu işi hakkını vererek yapanlar olabilir. Benim size önerim, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğine üye olan Plastik cerrahi uzmanlarına yaptırmanız yönünde.  Tabi son karar sizin, siz doktorunuzun deneyimine güveniyorsanız uzmanlığının önemi olmayabilir. 

Estetik burun ameliyatı neler vaat ediyor? 

Estetik burun ameliyatıyla burun küçültme, burun büyütme, burun ucu kaldırma, burundaki kemik kemer alınması v.b. işlemler yapılmaktadır.  Genel anestezi önerilmekte ve ameliyat süresi 2-3 saat arasında değişmektedir. Burun ameliyatı sonrası, hastalar genellikle aynı gün içinde evlerine gönderilebilmektedir. Birkaç gün sonra ayağa kalkıp, doktorunun kontrolü ve bilgisi dâhilinde işe gidebilmektedirler. Eğer kişi burun içi eğriliğini düzelttirdikten sonra estetik burun ameliyatı olursa, ikinci ameliyatın başarı şansı düşer. Bu nedenle iki operasyonun da aynı anda yapılması önemle önerilir. Burun estetiğinde başarılı bir sonuç elde etmek,  diğer estetik cerrahi girişimlerinden farklı olarak cerrahın bilgi, beceri ve deneyimine bağlıdır. 

Herkese yapılan ameliyat aynı mı? 

 Estetik burun ameliyatı kişiye özel planlanmış olmalı, çünkü herkesin burun cildi, kıkırdak yapısı ve burun anatomisi farklıdır. Hiçbir burun birbirine benzemez, dolayısıyla yapılacak düzeltme işlemleri de farklılık gösterir. İdeal burun kusurları düzeltilmiş, yüzle uyumlu, doğal görünen, ancak estetik bir formda olmalıdır. Burun ameliyatının genel anestezi altında yapılması hastalar için daha konforludur.  Ameliyat olmak için özel bir zaman yoktur. Yılın her mevsiminde yapılabilir. Hastanın tercihine bırakılır. Burun ameliyatı en erken kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlandığı ergenlik dönemi sonrası 17 yaşından itibaren yapılabilir. Üst sınır ise hastanın ameliyat olmasını engelleyecek bir hastalığı olmadığı takdirde her yaşta yapılabilir. Ameliyattan 1 ay sonra kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra gözlük takılabilir. Aktif güneşlenmenin dışında güneşe çıkma ile ilgili kısıtlama yoktur. 

Sonuç: Kendine olan özgüveni artırarak sağlıklı, daha başarılı ve rahat bir sosyal hayat için 17-18 yaşını doldurmuş,  burunda belirgin eğrilik ve kemer oluşumu olan her bireye bu ameliyatın yapılması veya yaptırılması önemle tavsiye edilir.

Kaynak:akşam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli