Cumhurbaşkanlığı Sözcüzü Kalın'dan El Bab açıklaması !

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözücü İbrahim Kalın, "El Bab'taki operasyonun Fırat Kalkanı'nın en kritik operasyonu. Bu operasyonda kararlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüzü  Kalın'dan El Bab açıklaması !
Cumhurbaşkanlığı Sözcüzü  Kalın'dan El Bab açıklaması !

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözücü İbrahim Kalın, "El Bab'taki operasyonun Fırat Kalkanı'nın en kritik operasyonu. Bu operasyonda kararlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Hava şartlarından dolayı operasyonda gecikme söz konusu. Genelkurmay başkanlığının bilgisini de paylaşayım: Son bir haftada El Bab çevresindeki çatışmalar ve operasyonlar yoğunluk kazandı. Burada özellikle sivil kayıpların olmaması için Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir hassasiyet gösterdiğinin altını çizmek isterim. Geçtiğimiz hafta yürütülen operasyonlar çerçevesinde yüzlerce DEAŞ hedefi orada bertaraf edildi ve 226 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirildi. Bu operasyonlar da devam ediyor ve bundan sonra da kararlı şekilde devam edecek" dedi. 700 DEAŞ'lı canlı bombanın El Bab'a geldiği iddialarına ilişkin İbrahim Kalın şunları kaydetti: Bu terör örgütünün sahadaki çeşitli hareketliliğiyle ilgili, istihbarat birimlerimiz, Genelkurmay Başkanlığımız çalışmalarını yürütüyor ve tedbirlerini alıyorlar. Sahada ne tür hareketlilik yaparlarsa yapsınlar, bu konuda Türkiye'nin kararlılığı tam bir şekilde devam edecektir, bu operasyon tamamlanacaktır.


Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Milli seferberlik çağrısı sürecin devamıdır. Sincar'ın ikinci bir Kandil olmasına müsade etmemiz mümkün değildir. Telafer'in kurtarılması için çabalarımız devam ediyor. FETÖ ile mücadele devam ediyor. DEAŞ gibi terör örgütleriyle nasıl mücadele ediyorsak milli seferberlik ruhuyla FETÖ ile mücadelemizde devam edecektir. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecektir. Bu noktada Batı'daki liderleri ve basını FETÖ'nün algı operasyonuna karşılık uyarıyoruz" dedi.

İbrahim Kalın'ın açıklamasından öne çıkan satır başları şöyle oldu:

FIRAT KALKANI HAREKATI

Operasyonun amacı sınır bölgelerimiz başta olmak üzere Azez-Cerablus hattında bütün terör unsurlarının temizlenmesidir. Burada yoğun bir mücadele verilmektedir. 1900 kilometrekarelik alan temizlenmiştir. Silahlı kuvvetlerimiz kahramanca mücadele veriyor, kayıplarımız oluyor. Bu barbar terör örgütüne karşı mücadelemiz tam bir kararlılıkla devam edecek. Genelkurmay Başkanımız bizzat sahaya inerek, teşviklerde bulunarak bu operasyonun sevk ve idaresini yapmaktadır. Uluslararası koalisyona hava desteği vermesi konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade ediyoruz. El Bab çevresinde yürüttüğümüz Fırat Kalkanı Harekatı'nın son aşaması, DEAŞ'la mücadele şemsiyesi altında bir mücadeledir. Her seferinde DEAŞ'la mücadele konusunda Türkiye'ye birtakım eleştiriler getiren çevrelerin, Azez-Cerablus hattı, Dabık ve El Bab noktasında yürütülen operasyonlara gerekli desteği vermemesi kabul edilemez.

HALEP'İN TAHLİYESİ

Son üç hafta içerisinde özellikle Doğu Halep'teki sivillerin ve muhaliflerin tahliye edilmesiyle ilgili olarak ilgili makamlarımızın, Dışişleri Bakanlığımızın, Milli İstihbarat Teşkilatımızın ve diğer birimlerimizin yürüttüğü yoğun diplomasi çalışmaları neticesinde yaklaşık 44 bin kişi Halep'ten tahliye edildi, bunlar İdlib'e getirildi. Şu anda da İdlib'de bu insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması için her tür tedbir de alınmış durumda, çalışmalar da yürüyor.

SORU - CEVAP

EL BAB OPERASYONU

El Bab'taki operasyonun Fırat Kalkanı'nın en kritik operasyonu. Bu operasyonda kararlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Hava şartlarından dolayı operasyonda gecikme söz konusu. Genelkurmay başkanlığının bilgisini de paylaşayım: Son bir haftada El Bab çevresindeki çatışmalar ve operasyonlar yoğunluk kazandı. Burada özellikle sivil kayıpların olmaması için Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir hassasiyet gösterdiğinin altını çizmek isterim. Geçtiğimiz hafta yürütülen operasyonlar çerçevesinde yüzlerce DEAŞ hedefi orada bertaraf edildi ve 226 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirildi. Bu operasyonlar da devam ediyor ve bundan sonra da kararlı şekilde devam edecek. Ulusal güvenliğimiz açısından bu bir zarurettir. Malesef zaman zaman uluslararası toplum üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Ama biz çalışmalarımıza kararlı bir şekilde devam edeceğiz. .

"SİNCAR'DA TSK GEREĞİNİ YAPAR" AÇIKLAMASI

Sayın Barzani'nin yaptığı açıklamayı destekliyoruz. Bölücü terör örgütünün mevcudiyeti onları da rahatsız etmektedir. Bölücü terör örgütünün orada konum elde etmeye çalışması kabul edemeyiz. Fakat çeşitli gerekçelerle Irak'tan Türkiye'ye güvenlik tehditleri devam etmektedir. Tehditler devam ederse Türkiye gerekli tedbirleri alacaktır.

DEAŞ'LI CANLI BOMBALARIN EL BAB'A GELDİĞİ İDDİASI

(Terör örgütü DEAŞ'ın Rakka'daki 700 canlı bombanın El Bab'a gönderdiği iddiası) Bu terör örgütünün sahadaki çeşitli hareketliliğiyle ilgili, istihbarat birimlerimiz, Genelkurmay Başkanlığımız çalışmalarını yürütüyor ve tedbirlerini alıyorlar. Sahada ne tür hareketlilik yaparlarsa yapsınlar, bu konuda Türkiye'nin kararlılığı tam bir şekilde devam edecektir, bu operasyon tamamlanacaktır.

SURİYE'DEKİ SAVAŞI DURDURMAK ZORUNDAYIZ

Müzakereler rejim ve muhalefet temsilcileri tarafından yapılacak. Biz de Suriye'deki durumu kolaylaştırıcı bir konumda olmalıyız. Suriye'deki savaşı durdurmak zorundayız.

RUS BÜYÜKELÇİ SUİKASTI

FETÖ, PKK, DEAŞ ve diğerlerinin ittifak içinde olduğu sır değil. Türkiye 15 Temmuz'da nasıl dimdik ayakta kaldıysa, bu terör örgütlerinin işbirlikçilerinin planlarına karşı da mücadelesini sürdürecek.

TSK'dan yapılan açıklamada, DEAŞ terör örgütünün mayın ve EYP kullanarak harekete duyarlı sensörler ile çok sayıda tuzak hazırladığına dikkat çekti. EYP'leri arazi, yol, bina yapısına uygun malzemeler ile kamufle ederek doğal görünüm sağladığı, bu hazırlanan tuzaklar sonucunda da her gün onlarca masum sivilin, özellikle çocukların hayatını kaybettiği vurgulanarak evlerin kapı önlerine belirli istikametlerde, taşların içini oyarak yalnızca düzenli Ordu birliklerinin kullandığı RDX türü patlayıcılar yerleştirdiğine de dikkat çekildi.

Bu patlayıcıların binlercesinin El Bab içerisine yerleştirilmiş durumda olduğu vurgulanarak bunların uzaktan kumanda ile de patlatılabildiği gibi aynı zamanda hareket etmesi halinde de infilak ettiği ifade edildi.

Askeri kaynaklar, teröristlerin de bu şekilde havaya uçtuğu gibi bir askeri aracın yanından geçmesi halinde de patlatıldığına dikkat çektiler.


kaynk sabah

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Temmuz Dergisi Ocak 2017 Sayısı Çıktı!
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli
Selçuk Özdağ’ın Youtube’da ki videolarına FETÖ engeli